Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ντέρμπι 68-61 τον Ολυμπιακό!!!

HomeΜπάσκετΜπάσκετ Α1

Από τον Μάνο τον πράσινο Tην 14η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας τ

Μπασκόνια Gasteiz-Παναθηναϊκός 85-84
Πάμε για το Θαύμα στην Ολλανδία
Ανακοίνωση της ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ για τον αγώνα στην Τούμπα

Από τον Μάνο τον πράσινο

Tην 14η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 68-61

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς, στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 8-1, ενώ στο 5’ ξέφυγε με 13-3! Στο επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 13-7 , αλλά στο 7’ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… αέρα 11 πόντων (7-18) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-11. Το «τριφύλλι» μείωσε σε 20-14 στο 11’, με τους φιλοξενούμενους να επανακτούν προβάδισμα με διψήφια διαφορά (15-25 στο 22’). Στο 14’ ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε σε 25-20 και έκλεισε το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 32-30. Με την έναρξη της επανάληψης οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 36-35 (22’), όμως ο Ολυμπιακόςπροηγήθηκε με 40-36 στο 24’. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το υπέρ της 48-46 στο 29’ και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 50-48. Στο 33’ το «τριφύλλι» πήρε… αέρα οκτώ πόντων (61-53) και δεν το έχασε μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5 (1), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Μήτογλου 7 (1)

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, Μακ Λιν 9, Στρέλινιεκς 1, Ρόμπερτς 4, Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 2