Χαμένοι και οι δύο

Μάριος Νίκος Πιτσινής

2073Νιούκαστλ και Σάντερλαντ βρέθηκαν αντιμέτωπες σήμερα Κυριακή 20/3 σε έναν αγώνα ο οποίος αναμενόταν εντυπωσιακός και όντως ήταν. Με κύριο στόχο την παραμονή στην Barclays Premier League, οι δύο ομάδες θα έδιναν το 100% τους για να πετύχουν τον στόχο τους.Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από το ξεκίνημα και η μία φάση αντικαθιστούσε την άλλη.Το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν τρομερό ρυθμό,ο οποίος έπεσε,καθώς η Νιουκαστλ άφησε να κάνει η Σαντερλαντ το παιχνίδι.Εκεί που οι δύο ομάδες φαινόταν να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια,ήρθε στο 43ο λεπτό ο πιο επικίνδυνος παίχτης των φιλοξενούμενων και άκρως φορμαρισμένος Jermain Defoe να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και την Νιουκαστλ μια θέση πιο κοντά στον υποβιβασμό.Στο δεύτερο 45λεπτο, η Νιούκαστλ μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και ακολούθησε μονότερμα.Η γηπεδούχοι έχαναν πολλές φάσεις και ο χρόνος περνούσε.Όλα αυτά μέχρι το 83ο λεπτό,όπου μετά από μια ενέργεια για σεμινάριο από τον Georginio Wijnaldum και μια σέντρα ακριβείας,ο Σέρβος Aleksandar Mitrovic πήδηξε πιο ψηλά από όλους και άφησε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Vito Mannone, ξεσηκώνοντας ένα ολόκληρο St James’Park.Να σημειωθεί ότι ο πανηγυρισμός του Σέρβου μετά το γκολ ήταν άκρως εντυπωσιακός,καθώς το πανηγύρισε με έναν οπαδό της ομάδας,προσφέροντάς μας άφθονο γέλιο.Τελικό σκορ 1-1. Αρκετά δίκαιο με την όλη εικόνα του αγώνα,αλλά δεν συνέφερε κανέναν από τους δύο γιατί η Νοριτς είχε καταφέρει να πάρει ένα τρίποντο χρυσάφι,κόντρα στην West Brom και εκτός έδρας με 1-0.Το πρωτάθλημα οδεύει προς το τέλος και η μάχη για την παραμονή γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα.