Όσο κερδίζει ελπίζει… ο ΑΡΗΣ

Από τον Κωνσταντίνο Θέο

Σε ένα ηλιόλουστο απόγευμα στο γήπεδο του Αιγινίου και στη πρώτη εμφάνιση του Νίκου Κωστένογλου ως προπονητής  για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ο Άρης επικράτησε επί της τοπικής ομάδος του Αιγινιακού με σκορ 0-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους κίτρινους , καθώς λίγο μετά την έναρξη του, ο Τάτος άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς. Συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό ο επιτελικός μέσος, με μια πολύ όμορφη ενέργεια από τα αριστερά κατάφερε να μπει στη περιοχή και με πολύ δυνατό σουτ, παραβίασε την εστία των γηπεδούχων, γράφοντας έτσι το 0-1.

Από το σημείο εκείνο και μετά και καθ όλη τη διάρκεια του πρώτου μισού, δεν υπήρξε κάποια κλασική ευκαιρία για τις δυο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Η μεν ομάδα του Αιγινιακού προσπαθούσε με κύριο εκφραστή τον Ζούρκο, η δε ομάδα του Άρη με κινητήριους μοχλούς τον Πίτου Γκαρσία χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν αμφότερα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ πίεση από τη μεριά του  Άρη και με μια κλασική ευκαιρία, καθώς μόλις στο 46ο  λεπτό, ο Ίλιτς,  αφού  άδειασε όλη την άμυνα των γηπεδούχων σούταρε υπέροχα στη κενή εστία, στέλνοντας παρ’όλ αυτά τη  μπάλα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Άρης πίεζε πιο πολύ όσο περνούσε η ώρα χωρίς να καταφέρει όμως να φτάσει σε κάποια κλασσική ευκαιρία και κατ’ επέκταση σε ένα δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη.  Το παιχνίδι των γηπεδούχων εξακολουθούσε να είναι σκληρό.

Στο 85ο λεπτό, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καράμπελα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η απόφαση αυτή του διαιτητή, προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων κυρίως για τη πρώτη κάρτα του παίκτη του Άρη. Η αποβολή αυτή δεν επηρέασε το αποτέλεσμα του παιχνιδιού και το σκορ παρέμεινε στο 0-1 για τους φιλοξενούμενους..

Αξίζει να σημειωθεί από τη μεριά του Αιγινιακού η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του για θετικό αποτέλεσμα και το σκληρό παιχνίδι τους, καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και από τη μεριά του Άρη η εξαιρετική εμφάνιση του Πίτου Γκαρσία και η απόκτηση των τριών βαθμών δίνοντας στην ομάδα της Θεσσαλονίκης τους τρεις βαθμούς στη συνέχεια της προσπάθειάς της για άνοδο στη SUPER LEAGUE και βυθίζοντας αντίθετα  την ομάδα του Αιγινίου προς τον πάτο της βαθμολογίας.

Αγινιακός : Τόλιος, Τσολακίδης (56΄Γκατσολάρι), Παπουτσογιαννόπουλος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Μήλιος, Πατράλης, Αντωνιάδης (46΄Τοπαλίδης), Μπουρντουγιαν, Ζούρκος , Σκραγιάρας

Άρης : Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Ταυλαρίδης ( 32΄ Χαριτωνίδης), Ρόβας (63΄Παυλίδης), Μπαργκάν, Γκαρσία, Τάτος(77΄Καπνίδης), Μιλούνοβιτς, Σόουζα, Ίλιτς