Από τον Πανιωπανθηρώνιο 04/07/2004 – 04/07/2016 .  Πέρασαν 12 χρόνια ή αλλιώς 144 μήνες ή αλλιώς 4383 μέρες από την μεγάλη βραδιά που η Εθνική Ελλά

Η Βασούλα Κωνσταντινοπούλου αποκλειστικά στο Πάμε Αθλητικά
Πέρασε ένας χρόνος και ακόμα τίποτα…

Από τον Πανιωπανθηρώνιο

24430004/07/2004 – 04/07/2016 .  Πέρασαν 12 χρόνια ή αλλιώς 144 μήνες ή αλλιώς 4383 μέρες από την μεγάλη βραδιά που η Εθνική Ελλάδος μας έκανε να πετάξουμε ψηλά στον ουρανό και να ξεχυθούμε στους δρόμους να πανηγυρίσουμε την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού κυπέλλου του πρώτου στην ιστορία μας και που ίσως να αργήσουμε να το ξανά δούμε…

244294Πριν δώδεκα χρόνια μια ομάδα με παίχτες άγνωστους για το εξωτερικό γνωστοί για εμάς πήγαν στην Πορτογαλία έκαναν το κομμάτι τους έπαιξαν χάλαρα και κατέκτησαν το τρόπαιο δίκαια μάλιστα με δυο νίκες τους οικοδεσπότες στην έναρξη και στον τελικό!!!!

Μακριά από κρίση οικονομική ούτε καν γνωρίζαμε κάτι τέτοιο τότε!!!

Το Ντα Λουζ είχε βαφτεί με γαλάζιο και λευκό, όλοι οι δρόμοι ήταν ξεχειλισμένοι από περήφανους Έλληνες που ανυπομονούσαν να ξεκινήσει ο μεγάλος τελικός..

Η μεγάλη στιγμή είχε φτάσει. Οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν μέσα και έδειξαν ότι δεν μασάνε και ότι δεν φοβούνται κανέναν και ήταν αποφασισμένοι να κατακτήσουν το τρόπαιο!!!

Το άγχος μου μεγάλο. Για την Εθνική είχαμε διοργανώσει παρτάκι στον Αη Γιάννη τον Ρώσο μαζί με ένα φίλο μου που είχε το σπίτι και τις κοπέλες μας ( τότε ) γυναίκες μας τώρα. Η ψησταριά είχε αναστενάξει καθώς τα κοψίδια δεν σταματούσαν ούτε και οι μπύρες φυσικά.

244469Η Ελλάδα κόντρα στο φαβορί και οικοδεσπότη της διοργάνωσης Πορτογαλία έκανε τον αγώνα του αιώνα για εμάς και με την κεφαλιά του Άγγελου Χαριστέα μας εκτόξευσε στον έβδομο ουρανό!!!!

Για να φτάσουμε όμως στο τελικό είχε προηγηθεί στην έναρξη ο τρομερός αγώνας της Ελλάδας μας στην πρεμιέρα κόντρα στην Πορτογαλία  ο Καραγκούνης με βολίδα στο 6ο λεπτό έκανε το 0-1 παγώνοντας τους Πορτογάλους.

Στο 51ο λεπτό ο Σεϊταρίδης ανατράπηκε από τον Ρονάλντο και ο Μπασινάς με την άψογη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-2!!!Το μόνο που άλλαξε ήταν ένα γκολ των Πορτογάλων που διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κριστιάν Ρονάλντο!!Τους πνίξαμε στο πειρατικό!!!

Δεύτερος αγώνας κόντρα στους Ισπανούς. Η Εθνική μας λίγο κουρασμένη είναι πίσω στο σκορ αλλά….

Ο Άγγελος Χαριστέας με σουτ στο 66ο λεπτό και με λίγο τύχη ισοφάρισε σε 1-1 και μας έδωσε συνέχεια στο όνειρο της πρόκρισης καθώς σε δυο αγώνες είχαμε 4 βαθμούς κάτι που κανένας μας δεν περίμενε….

Ο τρίτος αγώνας του ομίλου μας κόντρα στους Ρώσους που είχαν αποκλειστεί, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι για εμάς όμως, Ελλάδα στο 17ο λεπτό ήταν πίσω με 2-0 στο σκορ καθώς μόλις στο 2ο λεπτό είχαμε δεχτεί το γκολ και στο 17ο είχαμε δεχτεί και το δεύτερο. Σιγά, σιγά η Εθνική μας ανέβηκε και μείωσε με την υπέροχη ενέργεια και τελείωμα του Βρύζα σε 2-1. Η Πορτογαλία είχε νικήσει 1-0 την Ισπανία και με το γκολ του Βρύζα η Ελλάδα μας περνάει στα προημιτελικά…

Αυτό ήταν περάσαμε για πρώτη φορά στην ιστορία μας στους 8 του ευρωπαϊκού κυπέλλου.

244318Επόμενο θύμα μας σε αγώνες νοκ άουτ πλέον αφού ήμασταν στην φάση των 8 η Γαλλία του Ζιντάν,Τρεζεγκε,Μπαρτέζ, Λιζαραζού, μια ομάδα έμπειροι και όλοι αστέρες!!!

Ο Ζαγοράκης κάνει ενεργεία που θα ζήλευαν πολλοί ποδοσφαιριστές από δεξιά με τρομερή ντρίμπλα πέρασε την μπάλα από πάνω από τον Γάλλο Λιζαραζού, μπήκε μέσα  σήκωσε το κεφάλι σημάδεψε τον Χαριστέα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του μεγάλου Μπαρτέζ!!!

Ελλάδα – Γαλλία 1-0 και έχουμε τρελαθεί όλοι!!!

Φτάσαμε στους 4 και επόμενο μας θύμα η τεράστια Τσεχία…..

Τεράστια μέχρι να αναμετρηθεί με την γιγαντιαία ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΑΣ!!!

Κόρνερ στο 15 λεπτό με εκτελεστή τον μεγάλο σπεσιαλίστα Βασίλη Τσιάρτα, γκολ και φύγαμε για τελικό, ο Δέλλας στο πρώτο δοκάρι πηδάει ψηλά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσέχου τερματοφύλακα κάνοντας το Ελλάδα  – Τσεχία  1-0.

Τελικός και όλοι μιλάνε για το θαύμα της ΕΛΑΔΑΡΑΣ ΜΑΣ!!

Μπασινάς το κόρνερ κεφαλιά του Χαριστέα και 1-0 , πνιγήκαμε και τους πνίξαμε όλους στο πειρατικό της Ελλάδας. Τους Πορτογάλους δυο φορές σε αρχή και έναρξη και τους υπόλοιπους όλους έτσι όπως έπρεπε!!!!

Ονειρικό φινάλε και ανεπανάληπτες στιγμές.

Προπονητής μας ο μαέστρος Ότο Ρεχάγκελ με τον βοηθό του τον Τοπαλίδη να κάνουν μια ομάδα οικογένεια αγαπημένους και αυτό να βγαίνει στο χορτάρι.