Με το δεξί ο ΑΡΗΣ στην Νέα Σμύρνη 81-87 τον Πανιώνιο!!!!

HomeΜπάσκετΜπάσκετ Α1

Από τον Αρειανό Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του μέσα στο 2018 ο ΑΡΗΣ, επικρατώντας του Πανιωνίου με 81-87 στη Νέα Σμύρνη, για την 11η αγωνιστ

ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΑΡΗΣ
Ισοπαλία 1-1 ο ΑΡΗΣ με την Λάρισα
Σε ρυθμούς Ξάνθης ο ΑΡΗΣ

Από τον Αρειανό

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του μέσα στο 2018 ο ΑΡΗΣ, επικρατώντας του Πανιωνίου με 81-87 στη Νέα Σμύρνη, για την 11η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, οδηγώντας την ομάδα μας στο δεύτερο “διπλό” στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι κίτρινοι μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, παίζοντας κακή περιφερειακή άμυνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οποίοι με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, προηγήθηκαν με 14-2 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Το καμπανάκι χτύπησε για τον ΑΡΗ και έφερε την αφύπνιση των παικτών του. Η είσοδος των Μποχωρίδη-Φλιώνη στον αγώνα άλλαξε την εικόνα της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη. Ο Αθηναίου αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση και δεν μπόρεσε να παίξει στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεση της και με επτά πόντους του Φλιώνη μείωσε σε 21-17 (στο 10΄).

Ο Μποχωρίδης πήρε τη σκυτάλη στη δεύτερη περίοδο, οργανώνοντας κι εκτελώντας όταν έπρεπε. Με επιμέρους σκορ 10-1, ο ΑΡΗΣ ξέφυγε με 22-27 στο 14΄. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και από άλλους παίκτες, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και τους 10 πόντους, 34-44 στο 18΄. Οι αποφάσεις των διαιτητών όμως διατήρησαν τον Πανιώνιο στο παιχνίδι με τη λήξη του ημιχρόνου (42-47).

Η ομάδα μας πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου μέρους με τον Φλιώνη (42-49), αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα σερί 11-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 53-49 στο 23΄. Ο Μποχωρίδης ανέλαβε πάλι δράση και με τη συνδρομή του Βασιλόπουλου, έβαλαν τον ΑΡΗ εκ νέου στη θέση του οδηγού (55-59 στο 27΄). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 62-59, όμως ο Prewitt με επτά συνεχόμενους πόντους έκανε το 64-66, πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τρίποντο του Δίπλαρου (67-66).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στη τελευταία περίοδο, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το 36ο λεπτό (73-73). Σ΄εκείνο το σημείο, ο ΑΡΗΣ σκόραρε οκτώ αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 73-81, δυο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Πανιώνιος δεν παράτησε τον αγώνα και πλησίασε σε απόσταση βολής με τρίποντο του Mc Nealy (81-83, 21΄΄ πριν τη λήξη). Στα 20΄΄, ο Bell ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή και έγραψε το 81-85. Ο Dallo αστόχησε σε τρίποντο και ο Bell με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 81-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-47, 67-66, 81-87

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Δίπλαρος 6(1), Σακελλαρίου 14(2), Kravic 8, Dallo 6(2), Καμπερίδης, Cupkovic, Henderson 11(3), Mc Nealy 18(2), Woodson 6(2), Σαρικόπουλος 12.

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Maras 6, Μποχωρίδης 27 (5/8 β., 8/11 δπ., 2/4 τρ., 2 ριμ., 3 ασ., 3 κλ., 1 κοψ.) Φλιώνης 9(1), Τσαϊρέλης 10 (2/2 β., 4/5 δπ., 4 ριμ., 2 ασ.,) Πουλιανίτης, Χρηστίδης 3, Μούρτος 2, Αθηναίου, Prewitt 12 (4/4 β., 3/5 δπ., 1/3 τρ.), Βασιλόπουλος 8 (1 τρ., 10 ριμ.), Bell 10 (3 ριμ., 3 ασ.).