Νίκη με 100στάρα ο Πανιώνιος 101-91 το Λαύριο

Από τον Πανιωνάρα Ο Πανιώνιος στην επάνοδο του Βασίλη Φραγκιά στην τεχνική ηγεσία του επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από σχεδόν τρεις μήνες. Στη

Να αποφασίσουμε όμως τι θέλουμε….
Κρίση!!!
Νίκη με Γεσίλ ο Ιστορικός ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-2 τον ΑΡΗ

Από τον Πανιωνάρα

Ο Πανιώνιος στην επάνοδο του Βασίλη Φραγκιά στην τεχνική ηγεσία του επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από σχεδόν τρεις μήνες. Στη νέα του έδρα στο κλειστό του Παλαιού Φαλήρου «Σοφία Μπεφόν», οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν του Λαυρίου Aegean Cargo με 101-91 για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, έφτασαν τις τέσσερις νίκες στην Betshop Basket League και παρέμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της παραμονής.

Η προηγούμενη νίκη του Πανιωνίου για το Πρωτάθλημα είχε σημειωθεί στις 8 Δεκεμβρίου 2018, όταν ο «Ιστορικός» είχε επιβληθεί στην Νέα Σμύρνη του Κολοσσού H Hotels (88-80) για την 8η αγωνιστική.

Οι «κυανέρυθροι» με σερί 8-0 με τους Ντέβιον Μπέρι, Ντεμέτρικ Όστιν να πετυχαίνουν από δύο καλάθια, προηγήθηκαν με 13-6 λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων τριών λεπτών της συνάντησης. Ο Πανιώνιος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με νέο σερί, 9-0 αυτή την φορά με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Όστιν, ανέβασε την διαφορά στους 16 (26-10) στο 8’.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ με ενέργεια σε άμυνα και ριμπάουντ, και καλό ρυθμό στην επίθεση. Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νταρνέλ Χάρις, ξέφυγαν με 18 (34-16) στο 11’. Με νέο καλάθι του Χάρις, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 19 (37-18) ένα λεπτό αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Τζαμάλ Νίξον, Γιάννη Κουζέλογλου μείωσαν στους 11 (39-28) λίγο μετά το 14’. Οι «κυανέρυθροι», ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν περισσότερο και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπλέικ Χάμιλτον ξέφυγαν με 17 (52-35) με 1’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.