Στο ρελαντί και με “100άρα” ο Ολυμπιακός

HomeΜπάσκετΜπάσκετ Α1

Από τον Κοκκινοφρορό Μετά από ένα “κλειστό” πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο “Σοφία Μπεφόν” και έφτασε με άνεση στην επικράτηση επί το

14 Ιουνίου 1987 – 14 Ιουνίου 2019 32 χρόνια από τον άθλο της Εθνικής μας!!!(vid)
ΑΕΚ: Συμφωνία με Θίοντορ
Κύμη – Πανιώνιος 95-83

Από τον Κοκκινοφρορό

Μετά από ένα “κλειστό” πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο “Σοφία Μπεφόν” και έφτασε με άνεση στην επικράτηση επί του Πανιωνίου με 101-65. Ο Ουίλιαμς-Γκος είχε 20 πόντους και πέντε ασίστ, ενώ ο Ουέμπερ πρόσθεσε 19 πόντους με επτά ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τέσσερα κλεψίματα για τους νικητές. Από την άλλη πλευρά ο Όστιν είχε 13 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ήταν πολύ παραγωγικός από την περίμετρο (15/27 τρίποντα έναντι 5/23 που είχε ο Πανιώνιος) για να προηγηθεί ακόμη και με 42 πόντους. Μπήκε στο παιχνίδι, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με 10-5 όμως με δύο τρίποντα του Χάρις, ο Πανιώνιος ισοφάρισε στους 13 πόντους στο 7ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 20-14 όμως στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο με καλάθι του Ντόρσεϊ στην εκπνοή (19-20) και με την έναρξη της δεύτερης, πήραν το προβάδισμα (21-20).

Ο Ολυμπιακός, δεδομένων και των απουσιών με τις οποίες αγωνίστηκε (εκτός οι Σπανούλης, Στρέλνιεκς, Αγραβάνης και για τη 12άδα επιστρατεύτηκαν οι έφηβοι Κολοβέρος και Ζευγαράς που τελικά χρησιμοποιήθηκαν και μάλιστα σκόραραν), επιχειρούσε να βρει το καλύτερο δυνατό σχήμα για να βρει ρυθμό και ανέκτησε το προβάδισμα με 28-23 στο 14′, βρίσκοντας σκορ κυρίως από τον Μιλουτίνοφ που είχε ήδη 11 πόντους. Η συνέχεια του ανήκε ολοκληρωτικά, αφού άνοιγε την “ψαλίδα” διαρκώς, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί πια να τον ακολουθήσει.

Με δύο τρίποντα από τους Ουίλιαμς-Γκος και Μάντζαρη, οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν στο +9 (25-34) και λίγο μετά με διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (29-39 στο 16′). Ο Πανιώνιος είχε δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού με τον Μπέρι εγκλωβισμένο στην άμυνα του Ολυμπιακού όμως βγάζοντας μία-δυο άμυνες, βρήκε τον τρόπο και στο άλλο μισό του παρκέ. Έτσι από το 31-43 έγινε 37-43 στο 19′. Στο φινάλε του ημιχρόνου όμως τις δύο ομάδες χώριζε η διαφορά των δέκα (37-47).

Μετά από τα επτά πρώτα λεπτά στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός άνοιξε ακόμη περισσότερο την “ψαλίδα”, προηγούμενος με 61-41 και δείχνοντας να απλοποιεί τη δουλειά του. Αυτό ήταν απόρροια των καλών επιλογών του αλλά παράλληλα και της αδυναμίας του Πανιωνίου να βρει λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το δεκάλεπτο έχοντας μόλις τέσσερις πόντους κι μοιραία είδαν τους “ερυθρόλευκους” να ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο στο τέλος του δεκαλέπτου (41-67). Η τελευταία περίοδος απέκτησε αναπόφευκτα διαδικαστικό χαρακτήρα. Έτσι οι δύο προπονητές βρήκαν την ευκαιρία να ρίξουν στο παρκέ τους νεαρούς παίκτες που είχαν στη διάθεση τους. Ο Ολυμπιακός όμως δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και έξι λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 41 (88-47).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-47, 41-67, 65-101.