Έκανε το 1-1 ο Χολαργός 88-72 την ΑΕΚ

HomeΜπάσκετΜπάσκετ Α1

Από το pameathlitika.gr Την πρώτη νίκη στην ιστορία του, σε πλέι οφ σημείωσε ο Χολαργός. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 88-72 της ΑΕΚ στο «Αντ. Τρίτ

Παναθηναϊκός: Απέρριψε την Nova και προχωράει το «Panathinaikos TV»
Με ντέρμπι το κύπελλο στην φάση των 8!!!
Κατατέθηκε η μήνυση σε βάρος Βάτσιου και Ευαγγέλου από τον Βόλο!!

Από το pameathlitika.gr

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του, σε πλέι οφ σημείωσε ο Χολαργός. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 88-72 της ΑΕΚ στο «Αντ. Τρίτσης» ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι το ερχόμενο Σάββατο (25/5, 17:00), στο ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα του το προβάδισμα, έχρισαν νωρίς διψήφια διαφορά ενώ ανέβασαν το προβάδισμά τους και πάνω από τους 20 πόντους.

Οι Χόκινς και Τάλτον τελείωσαν με 18 πόντους για τον Χολαργό που είχε 19/24 βολές, 21/40 δίποντα, 9/17 τρίποντα και ακόμα 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα και 3 μπλοκς.

Από την άλλη πλευρά η Ένωση τελείωσε το παιχνίδι με 12/18 βολές, 15/35 δίποντα, 10/29 τρίποντα και επίσης 30 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα και 2 μπλοκς. Ο Χάντερ με 15 πόντους και ο Γιορκ με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα ο Λαβ έκανε το σκορ 13-4. Η ΑΕΚ μείωσε στο επόμενο δίλεπτο σε 13-9 και εν συνεχεία σε 15-11, όμως ένα σερί 6-0 του Χολαργού τον έφερε για πρώτη φορά στο +10 με τον Χόκινς να κάνει το 21-11. Ο ίδιος παίκτης με εύστοχο τρίποντο έγραψε το 24-13 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Αμερικανός συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο σημειώνοντας πέντε γρήγορους πόντους με τον Χολαργό να τρέχει ένα συνολικό σερί 10-0 με 8 πόντους του Χόκινς που τον έφεραν στο +18 (31-13). Με έξι σερί πόντους του Λαρεντζάκη η ΑΕΚ μείωσε σε 31-19 ενώ στο 15′ με τρίποντο του Γιαννόπουλου η διαφορά κατέβηκε και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (35-26). Ο Χολαργός ωστόσο κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμά του και να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενος με 45-32.

Με τον Τάλτον να σκοράρει συνεχόμενους πόντους, ο Χολαργός ξέφυγε και πάλι με +15 (53-38) στο 23′ ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 60-44 στο 26′. Ο Θίοντορ μείωσε σε 65-53 στο 28′ όμως στο επόμενο δίλεπτο ο Χολαργός έκανε σερί 7-0 κλείνοντας το δεκάλεπτο με 72-53.

Ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (75-53) ενώ λίγο αργότερα ο Χόκινς την έστειλε στη μέγιστη τιμή της, το +23 (79-56). Στα επόμενα έξι λεπτά ωστόσο οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις ένα καλάθι με την ΑΕΚ να τρέχει ένα επιμέρους 11-2 και να μειώνει στο 38′ σε 81-67. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Χολαργός συντήρησε την υπέρ του διαφορά φτάνοντας έτσι στη νίκη με 88-72 ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 72-53, 88-72