Προβάδισμα πρόκρισης για Ντιναμό Κιέβου

HomeΠοδόσφαιροChampions League

Μεγάλο διπλό κόντρα στην Γάνδη σημείωσε η Ντιναμό Κιέβου, στο ματς που ξεχώριζε από τα υπόλοιπα στην χθεσινή ημέρα των Playoffs του Champions League

Ολυμπιακός: Η ενδεκάδα με την Πόρτο
« Εξετάζει Ασαμόα ο Ολυμπιακός »
Γκουαρδιόλα: «Είμαστε εδώ για να κατακτήσουμε το Champions League»

Μεγάλο διπλό σημείωσε χτες στην Γάνδη η ομάδα της Ντιναμό Κιέβου με σκορ 2-1 και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους της διοργάνωσης την ερχόμενη τρίτη.

Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Σουπριάγα στο 9ο λεπτό και ο Ντε Πένα στο 79, ενώ για τους γηπεδούχους το γκολ της ισοφάρισης το πέτυχε ο Μπουτσάν στο 41ο λεπτό. Να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες, λόγω της αποβολής του Μπέζους στο 53ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, στην Σουηδία Μόλντε και Φερεντσβάρος έμειναν στο 3-3, με τους Ούγγρους να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο σκορ, και έκαναν την ανατροπή με 3-2, όμως τελικά η Φερεντσβάρος ξανασκόραρε και έτσι κατάφερε να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα για την ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Τζέιμς στο 55ο λεπτό, στο 65ο λεπτό ο Έικρεμ, Ελινγκσεν στο 68ο, ενώ για τους φιλοξενούμενους, σκόραραν οι  Μπολί στο 7ο, ο Οζούνι στο 52ο και στο 87ο λεπτό με πέναλτι ο  ο Καράτι.