Πανδαισία και πρόκριση του Παναθηναικού στη Ριζούπολη (3-4)

Του ΚΩΣΤΑ ΠΑΣΧΟΥ Φοβερό παιγνίδι έγινε στη Ριζούπολη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος όπου Απόλλων και Παναθηναϊκός διεκδίκησα

Κόρινθος και Απόλλων τίμησαν χθες τη μνήμη του Χρ. Πετρινιώτη !!
Σε φουλ ρυθμούς οι κορασίδες του Μεσολογγίου 2008 !!

Του ΚΩΣΤΑ ΠΑΣΧΟΥ
apollon-panathinaikos-151216
Φοβερό παιγνίδι έγινε στη Ριζούπολη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος όπου Απόλλων και Παναθηναϊκός διεκδίκησαν με ίσους όρους τη νίκη που θα τους έδινε το εισιτήριο αλλά η τύχη και συνάμα η ικανότητα χαμογέλασε στο τριφύλλι (3-4) !!!
Τυχεροί όσοι πήγαν στη ριζούπολη σήμερα γιατί είδαν “ποδόσφαιρο” αυτό που μαγνητίζει τους φιλάθλους και τους δημιουργεί ρίγη συγκίνησης με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και το σκορ να αλλάζει συνεχώς μαζί με την αγωνία.
Δεν μπορώ να πω αν είναι δίκαιη η άδικη η πρόκριση του Παναθηναϊκού στο τέλος αφού δέχτηκε έντονη πίεση από τους γηπεδούχους που “αμφισβήτησαν” το 2-4 που είχαν προηγηθεί στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή θα μπορούσαν να το ανατρέψουν!!
Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή …στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων ήταν σαφώς ανώτερος από τον Παναθηναϊκό και σε κάθε διεκδίκηση το έδειχνε καθαρά !!
Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ,εύκολα έφτιαχνε επιθέσεις πίεζε από τον άξονα αλλά και τις πτέρυγες και δίκαια έφτιαξε ένα σκορ ασφαλείας 2-0 που του άνοιγε διάπλατα το δρόμο της πρόκρισης.
Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Σιατραβάνης στο 11′ προλαβαίνοντας την έξοδο του Στιλ και στο 43′ σε σύγχυση με γυριστό σουτ ..πέρα απο αυτά τα δύο γκολ ο Απόλλων είχε και άλλες εκπληκτικές ευκαιρίες που εύκολα θα του έδιναν μεγαλύτερο και ασφαλές προβάδισμα στο σκορ και ασφαλώς πρόκριση..όπως αυτή του επανεμφανισθέντα στο βασικό σχήμα Πετρόπουλου που απέτυχε να κρεμάσει το Στιλ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ (3′) και του Δεληζήση που εντελώς μόνος με τον Στιλ σημάδεψε τα “περιστέρια “(23′)..

Ηταν εκπληκτικός ο Απόλλων στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια έδειχνε να θέτει τις βάσεις για πρόκριση..όμως στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν τελειώνει πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη του αγώνα..και ιδιαίτερα αν ο αντίπαλος σου είναι ο Παναθηναϊκός !!

Η συμμετοχή του Μπέργκ ήταν αρκετή να αλλάξει την κατάσταση και καθώς ο Απόλλων έκανε το λάθος να πιέζει ψηλά και να επιδιώκει το τρίτο γκολ το πλήρωσε ακριβά όχι μόνο με ισοφάριση αλλά και ανατροπή δύο τερμάτων του σκορ !!

Για ένα 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν η εστία  του Χιώτη γνώρισε ασφυκτική πίεση ,οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν έστω λίγο τη μπάλα ,η όψη του Απόλλωνα “φώναζε” κάποια αλλαγή και τα γκολ έπεσαν βροχή καθώς η αμυντική γραμμή του Απόλλωνα τόσο στον άξονα όσο και στις πτέρυγες παρουσιαζόταν αρκετά ευάλωτη..

Στο 55′ ο Μπέργκ με τέλειο τελείωμα έβαλε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι και στο 62′ ο Εμποκού ισοφάρισε!!!

Όμως το 2-2 δεν έφθανε για το τριφύλλι ήθελε τρίποντο και όχι μόνο προηγήθηκε αλλά πήρε και σκορ ασφαλείας ..με γκολ των Λέτο (65′) και αυτογκόλ του Ντάσιου που δεν μπόρεσε να κόψει σωστά έξοχη ενέργεια του Μπέργκ (74′) πριν από αυτή τη φάση ο Απόλλων πλησίασε την ισοφάριση σε φάση διαρκείας αφού πρώτα ο Πετρόπουλος φάνηκε να σπρώχνεται στην περιοχή σε θέση τετ ατ τετ και ο τελικός αποδέκτης Σιατραβάνης αστοχούσε ελάχιστα!!

Η συνέχεια ήταν του Απόλλωνα που πίεσε ασφυκτικά μείωσε σε 3-4 με πέναλτι του Σιατραβάνη που κέρδισε ο Αλμπάνης από τον Ρέις που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με τον Απόλλωνα να πιέζει και τον Παναθηναϊκό να ψάχνει αντεπιθέσεις..

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Κονέ και μια εκπληκτική κεφαλιά του Διαμαντόπουλου που έβγαλε ο Στιλ. Σωστά ο προπονητής του Απόλλωνα Δημήτρης Σπανός έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές στο 85′ αλλά μάλλον καθυστέρησε για 10 ολόκληρα λεπτά με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χρόνος ανατροπής αφού όλος ο Παναθηναϊκός συμπεριλαμβανομένου και του Μπέργκ είχε γυρίσει πίσω..σίγουρα αν ο Απόλλων ισοφάριζε την πρόκριση θα έπαιρναν ΟΦΗ και Ηρακλής σύμφωνα με το αποτέλεσμα που είχε διαμορφωθεί στο Ηράκλειο..

Για τον γηπεδούχο Απόλλωνα το αποτέλεσμα αν και πικρό ήταν ένα ευχάριστο μήνυμα για την συνέχεια του πρωταθλήματος και για τον Παναθηναϊκό μια μεγάλη πρόκριση που δυστυχώς οι φίλοι του αποχώρησαν στο ημίχρονο απογοητευμένοι και δεν την είδαν !!

Διαιτητής ο Τζήλος (Λάρισας) επόπτες Κουρουμπίλια (Δυτ. Αττικής)Νατσιούλας(Εύβοιας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ  Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος, Ντάσιος (85′ Ρομάνο), Δεληζήσης, Κονέ, Κάσσος (85′ Διαμαντόπουλος), Τζάνης (71′ Τσιάρας), Σιατραβάνης, Αλμπάνης, Πετρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Ιβανόφ, Χουχούμης, Ρέις, Λεντέσμα (46′ Λουντ), Μπουμάλ (75′ Βλαχοδήμος), Βιγιαφάνιες (46′ Μπεργκ), Εμποκού, Λέτο.