Νίκη για Τσέλσι επί της Νιουκάστλ

HomePremier LeagueΤσέλσι

Την πέμπτη της νίκη σε εννέα αγωνιστικές σημείωσε η Τσέλσι στο Σέντ Τζέιμς Πάρκ επί της Νιουκάστλ με 2-0 για την Premier League

Κομμώτρια έσωσε την ζωή του πελάτη της επειδή είδε τον όγκο πίσω από το αυτί του
Πανιώνιος: Παρουσιάστηκαν οι νέες φανέλες (pic)
Ολυμπιακός: Οι «εκπλήξεις» που σκέφτεται ο Μαρτίνς με Απόλλωνα

Η Τσέλσι συνέχισε το νικηφόρο σερί της στην Premier League, επικρατώντας της Νιουκάστλ με 2-0 στο Σεντ Τζέιμς Πάρκ, πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη σε εννέα αγωνιστικές, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και προσωρινά ισοβαθμώντας με την Λέστερ στους 18 βαθμούς.

Το σκορ για τους μπλέ άνοιξε ο Μάουντ στο 10ο λεπτό του αγώνα, μετά από σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε πάνω στον Φερνάντες και κατέληξε στα δίχτυα, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ του Τσίλγουελ πάνω στον αμυντικό τους, ωστόσο μετά από VAR, δεν υπήρξε καμία παράβαση.

Κι ενώ η ομάδα του Λάμπαρντ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ και για περισσότερα, με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 65ο λεπτό, με τον Είμπραχαμ μετά από εκπληκτικό ξεχύλισμα στην περιοχή της Νιούκαστλ του Βέρνερ, ενώ ο ίδιος έχασε την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος ποδοσφαιριστής της Τσέλσι από τον Ντρογκμπά το 2009 που σκοράρει σε 5 συνεχόμενα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς το γκολ που έβαλε στο 67ο λεπτό, ακυρώθηκε εξαιτίας του ότι ήταν σε αντικανονική θέση.

Νιουκάστλ (3-4-2-1): Ντάρλοου, Μανκίγιο (65′ Αλμιρόν), Κλαρκ, Λασέλς (46’ Σαρ), Σερ, Φερνάντες,  Λιούις, Σ. Λόνγκσταφ, Σεντ-Μαξιμέν (74’ Κάρολ), Χέιντεν, Ζοέλιντον

Τσέλσι (4-2-3-1): Μεντί, Τζέιμς, Ζουμά, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ (83’ Έμερσον), Καντέ, Κόβασιτς, Ζίγιεχ (87’ Ζιρού), Μάουντ, Έϊμπραχαμ, Βέρνερ (75’ Χάντσον Οντόι).