Θριαμβευτική νίκη Νάπολι επί της Αταλάντα

HomeΠοδόσφαιροSerie A

Μετά την ήττα στα χαρτιά από την Γιουβέντους η Νάπολι διέλυσε την Αταλάντα με το ευρύ 4-1.

Αταλάντα – Ίντερ 0-2: Μεγάλο «διπλό» και 2η θέση για τους Νερατζούρι
Serie A: Έως και 1.000 φίλαθλοι στα γήπεδα!
Η Λάτσιο ενδιαφέρεται για τον Αντρέας Περέιρα

Θριαμβευτική νίκη σημείωσε η Νάπολι επί της Αταλάντα με σκορ 4-1, ρεφάροντας έτσι την αποτυχία από την Γιουβέντους χάνοντας το παιχνίδι στα χαρτιά, και μάλιστα σημειώνοντας τέσσερα γκολ σε είκοσι λεπτά.

Τα γκολ σημείωσαν οι Λοσάνο (23′, 27′), Πολιτάνο(30′), Όσιμεν (43΄), όπου άρπαξε την ευκαιρία σκοράροντας μάλιστα για πρώτη φορά με την φανέλα των Παρτενοπέι καταγγέλοντας την αστυνομική βία στην Νιγηρία.

Από την άλλη μεριά η Αταλάντα σκόραρε στο 69ο λεπτό με τον Λάρεμς, δείχνοντας σημάδια αντίδρασης μόνο στο δεύτερο ημίχρονο όπου έπεσε φυσιολογικά και η απόδοση της Νάπολι.

Επίσης για τους φιλοξενούμενους επέστρεψε μετά από τρεις μήνες ο Ίλιτσιτς αλλά εμφανώς εκτός ρυθμού.

Με την νίκη αυτή η Νάπολι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας ένα βαθμό πίσω από τις Μίλαν και Αταλάντα, όπου η ομάδα του Μπέργκαμο έχασε τους πρώτους τρεις βαθμούς από τους Ναπολιτάνους, ενώ αντιθέτως οι ναπολιτάνοι έχουν και τιμωρία ενός βαθμού.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα – Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Χισάι – Φαμπιάν Ρουίθ (83′ Ντέμε), Μπακαγιόκο (75′ Μαλκουΐτ) – Πολιτάνο (60′ Γκουλάμ), Μέρτενς (75′ Λομπότκα), Λοσάνο – Οσιμέν (82′ Πετάνια).

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο – Τολόι, Ρομέρο, Παλομίνο (46′ Τζίμσιτι) – Ντεπάολι, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς, Γκόσενς (81′ Μουριέλ) – Ίλιτσιτς (63′ Μαλινόφσκι), Γκόμες (55′ Λάμερς) – Ζαπάτα (46′ Μοχίκα).