Χωρίς παλμό η ΞΑΝΘΗ στο Καραϊσκάκη ηττήθηκε 3-0 από τον Ολυμπιακό

HomeSuper League 1

Από τον ΑΟΞΑΡΑ Η Ξάνθη παρατάχθηκε με πολλές απουσίες απέναντι στον Ολυμπιακό και ηττήθηκε με 3-0 χωρίς να μπορέσει να αντισταθεί στην πίεση που άσ

Πολύτιμος βαθμός και συνεχίζει η ΞΑΝΘΗ
Έφυγε με τον βαθμό από την Λαμία η Ξάνθη
Άγγιξε την μεγάλη ανατροπή η ΞΑΝΘΗ, αλλά δεν τα κατάφερε

Από τον ΑΟΞΑΡΑ

Η Ξάνθη παρατάχθηκε με πολλές απουσίες απέναντι στον Ολυμπιακό και ηττήθηκε με 3-0 χωρίς να μπορέσει να αντισταθεί στην πίεση που άσκησαν οι ερυθρόλευκοι.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς δείχνοντας απο το πρώτο κιόλας λεπτό. Πιο συγκεκριμένα στο 9′ ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Κασάδο λίγο έλλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 19′ μετά απο ασυνεννοησία στην άμυνα της Ξάνθης ο Ανσαριφάρντ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Η πίεση αυξανόταν και στο 25′ μετά απο μαρκάρισμα του Φασίδη στον Φορτούνη η διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι για να έρθει ένα λεπτό αργότερα το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Δέκα λεπτά μετά οι ερυθρόλευκοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ Ρομαό σταμάτησε στο δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Η πρώτη φάση για την Ξάνθη ήρθε στο 39′ αλλά το σουτ του Τριάδη κατέληξε άουτ. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πίεσε ασφυκτικά την Ξάνθη, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Σε αυτο συνέβαλε και η εξαιρετική απόδοση του Ζίβκοβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Τριάδη, αλλά τελευταία στιγμή ο Σισέ γλίτωσε την ομάδα του απο την ισοφάριση. Περίπου δέκα λεπτά μετά οι ερυθρόλευκοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ανσαριφάρντ . Στο 59′ το έργο της Ξάνθης δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο, καθώς αποβλήθηκε σωστά ο Κασάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο στο 68′ οι ακρίτες έφτασαν κοντά στην μείωση του σκορ, όμως ο Προτό αντέδρασε σωστά στο πλασέ του Ντουρίτσκοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Φορτούνης με πλασέ μέσα απο την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να κάνει τέσσερα τα γκολ για την ομάδα του στο 78′, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η φάση που άλλαξε άρδην τις ισορροπίες του αγώνα ήταν αυτή του 25′ με τον καταλογισμό του πέναλτι. Προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει αντικανονικό μαρκάρισμα, αλλά περισσότερο το κερδίζει ο Φορτούνης. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξεμπλοκάρει και παίζει χωρίς άγχος και η Ξάνθη αναγκάζεται να κυνηγήσει στο σκορ σχετικα νωρίς. Παρ’ όλα αυτά και για να μην παρεξηγηθώ δεν θεωρώ πως η ήττα της Ξάνθης ήρθε απο αυτήν την φάση!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Μελιόπουλος, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά (71′ Λισγάρας), Ντε Λούκας, Τριάδης (62′ Σιλά), Ντουρίτσκοβιτς, Φασίδης (87′ Χατζητερζόγλου), Γέντρισεκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας (80′ Ζιλέ), Ένχελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό (72′ Ανδρούτσος), Ταχτσίδης, Πάρντο, Φορτούνης, Μιραλάς (84′ Σεμπά), Ανσαριφάρντ.