Πολύτιμος βαθμός και συνεχίζει η ΞΑΝΘΗ

HomeSuper League 1

Από τον ΑΟΞΑΡΑ Η Ξάνθη ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη και συνεχίζει την πορεία της για την κατάληψη της 5ης θέσης της Superleague.

Άφησε βαθμούς στα πηγάδια…χάνει έδαφος στην κούρσα για την ευρώπη
Ανακοίνωση 6 λέξεων και προετοιμασία για την ΞΑΝΘΗ
Στην Ξάνθη ο Carlos Javier Abad

Από τον ΑΟΞΑΡΑ

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ξάνθη δεν κατάφερε να αποδώσει αυτό που μπορεί και καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα σε παθητικό ρόλο. Η Τρίπολη πίεσε απο την αρχή και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει την νίκη. Το πρώτο ημίωρο πέρασε απαρατήρητο, καθώς δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 29′ κι ενώ κανείς δεν το περίμενε απο μία εκτέλεση κόρνερ του Τόνσο, ο Ιγκλέσιας έπιασε την κεφαλιά, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε προσωρινά, όμως ο Τσιλιανίδης πήρε την επαναφορά και έκανε το 1-0. Με την σέντρα ο Σιλά βρήκε τον Κάστρο, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε για την Ξάνθη. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος για τους Αρκάδες. Στο 64′ ο Μανιάς έχασε καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, για να απαντήσει η Ξάνθη πέντε λεπτά αργότερα με τον Μπρίτο. Στο 75′ ο Μανιάς βρέθηκε απέναντι απο τον Ζίβκοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στα επόμενα δέκα λεπτά ο Αστέρας δημιούργησε άλλες τέσσερις ευκαιρίες με Μανιά και Τόνσο, όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης αντέδρασε σωστά σε όλες. Ο ΑΟΞ απείλησε στο 83′ με σουτ του Καμαρά, με Αθανασιάδη να απομακρύνει. Στο φινάλε του ματς ο Ζίβκοβιτς πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Ισνάλντο, στερώντας απο τους Αρκάδες την νίκη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σελίν (90′ Ματιντά), Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (46′ Ισνάλντο), Κυριακόπουλος (46′ Καλτσάς), Τόνσο, Μανιάς

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά (57′ Κασάδο), Μεχία, Καμαρά, Κίκε (73′ Γέντρισεκ), Φασίδης (61′ Μπρίτο), Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο