Παναιτωλικός – ΑΕΚ 0-2: Ο Μάνταλος της έδωσε τη νίκη

HomeSuper League 1

Με τον Πέτρο Μάνταλο να μπαίνει ως αλλαγή στο ημίχρονο και να πετυχαίνει ένα γκολ και μία ασιστ, ο Μάσιμο Καρέρα διόρθωσε το λάθος του και επικράτησε με 2-0 επί του Παναιτωλικού. Κρίσιμη απόκρουση πέναλντι από τον Τσιντώντα στο 0-1.

«Yπογράφει στον Ολυμπιακό ο Γκραντέλ» (vid)
Νέα Τούμπα: “Πράσινο φως” και από το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο
Super League: “Ποδόσφαιρο χωρίς φιλάθλους στις κερκίδες δε μπορεί να υπάρξει”

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, όμως κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Αγρίνιο, επικρατώντας 2-0 του Παναιτωλικού στην πρεμιέρα της στη φετινή Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρηση ήταν ο Πέτρος Μάνταλος, ο οποίος δεν άρχισε βασικός, αλλά μπήκε με την έναρξη του δευτέρου μέρους και έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, πετυχαίνοντας ένα γκολ και βγάζοντας μία ασίστ στον Μάρκο Λιβάγια.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μάσιμο Καρέρα έκανε την έκπληξη και έδωσε φανέλα βασικού στον Σταύρο Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος αγωνίστηκε στο πλευρό του Αντρέ Σιμόες, σε διάταξη 3-5-2, με τον Πέτρο Μάνταλο να μένει στον πάγκο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ιταλός τεχνικός κατάλαβε το λάθος του και το διόρθωσε, περνόντας στον αγωνιστικό χώρο τον αρχηγό αντί του Νασίμ Χνιντ, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-3-3 και καταφέρνοντας να αλλάξει ριζικά την απόδοση της Ένωσης προς το καλύτερο.

Μάλιστα, μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, οι “κιτρινόμαυροι” δημιούργησαν δύο τελικές (όσες είχαν σε ολόκληρο το πρώτο μέρος), με πιο σημαντική εκείνη του Ανσαριφαρντ στο 47ο λεπτό που μπλόκαρε ο Κρίστοφερ Κνετ. Αρκετά εντυπωσιακό ήταν το γεγονός πως οι Μάνταλος και Ανσαριφάρντ έδειξαν να έχουν καλή συνεργασία -αν και είναι μαζί μικρό χρονικό διάστημα- κάτι που μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό για τη συνέχεια της σεζόν.

Επιπροσθέτως, η μετακίνηση του Ανσαριφάρντ στα δεξιά, έδωσε χώρο στον Ολιβέιρα, ο οποίος είχε μια πολύ καλή κεφαλιά στο 62ο λεπτό και ένα δυνατό σουτ στο 64ο λεπτό. Τελικά, η λύση ήρθε από τον Μάρκο Λιβάγια τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέτρου Μάνταλου.

Τέλος, λογαρισμό άνοιξε και ο αρχηγός της Ένωσης που σημείωσε το παρθενικό του γκολ απέναντι στην ομάδα του Αγρινίου, καθώς στο 87ο λεπτό, αφού “άδειασε” τον αντίπαλό του και πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής.