Πέντε μεγάλες στιγμές από τα ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναικός στο Γεώργιος Καραισκάκης

Μαρσέιγ: Οι πιθανότητες με Μπενεντέτο και Τσαλέτα-Τσαρ
Θρίαμβος της Τσέλσι 4-1 την Άρσεναλ στον τελικό του Europa League!!!
Παναθηναϊκός: Επικράτησε της Μαρκό με 3-0 !!

Το αιώνιο ντέρμπι Ολυμπιακού Παναθηναικού είναι το μεγαλύτερο ντέρμπι στην Ελλάδα, σε όποια κατάσταση κι αν είναι οι δύο αντίπαλοι ανά τα χρόνια.

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που έγραψαν την δική τους χρυσή εποχή στην ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

1989-90 | Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-4

Ένα τρομερό ντέρμπι με ένταση και πάθος, που όμοιό του δεν έχει υπάρξει κι ας μην είχε βαθμολογικό ενδαφέρον.

Είχε αρκετή ένταση και επεισόδια, ενώ ο τερματοφύλακας του Παναθηναικού τότε Αντώνης Νικοπολίδης, τραυματίστηκε κάνοντας μάλιστα το ντεμπούτο του σε μεγάλο ντέρμπι.

Οι πράσινοι είχαν κατακτήσει το πρωτάθλημα, και είχε ανούσιο ενδιαφέρον σχετικά με την βαθμολογία το παιχνίδι.

Ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν άνοστο, το δεύτερο ήταν συναρπαστικό, με καταιγισμό από γκόλ και ευκαιριών.

Ο Καλιτζάκης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 48’, ωστόσο δυο λεπτά αργότερα, ο Λάγιος Ντέταρι έφερε το ματς στα ίσα. Το δεύτερο γκολ για τους πράσινους σημείωσε ο Σπύρος Μαραγκός, για να ισοφαρίσει ξανά ο Τσαλουχίδης στο 69ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αντωνίου έκανε το 3-2, ενώ μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, ο Αποστολάκης έκανε το 3-3 στο 88ο λεπτό.

Το τελικό 3-4 για τους πράσινους σημείωσε  ο Σαμαράς.

Ολυμπιακός: Ταληκριάδης, Καραταϊδης, Αλεξίου, Παχατουρίδης, Αποστολάκης, Ντέταρι, Τσαλουχίδης, Τσιαντάκης, Χαντζίδης (70′ Δρακόπουλος), Κωφίδης, Μαυρομάτης (45′ Σαββίδης)
Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης (65′ Αμπαδιωτάκης), Χατζηαθανασίου, Καλιτζάκης, Γεωργαμλής, Κουρμπανάς, Αντωνίου, Μαραγκός, Κόλεφ (72′ Γεωργακόπουλος), Σαμαράς, Βαζέχα, Σαραβάκος

2004-05 | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0

Η λάμψη του Ριβάλντο, μια από τις μεγαλύτερες μεταγραφές, ίσως την μεγαλύτερη στην ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου, έδωσε στο νεοσύστατο τότε Καραισκάκη μια διαφορετική μαγεία.

Στο 30ο λεπτό, κέρδισε φάουλ από τον Γκούμα, και με το αριστερό του πόδι νίκησε τον Χαλκιά γράφοντας το τελικό 1-0.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Πάντος, Ανατολάκης, Βάλλας (90΄ Κουλουχέρης), Βενετίδης, Τζόρτζεβιτς, Καφές(94΄ Μάριτς), Στολτίδης, Καστίγιο (60΄ Γεωργιάδης), Ριβάλντο, Τζιοβάνι
Παναθηναϊκός: Χαλκιάς, Χένρικσεν (80΄ Ολιζαντέμπε), Γκούμας, Κυργιάκος, Βύντρα, Μινχ (61΄ Παπαδόπουλος), Μπασινάς, Μάριτς, Σκάτσελ, Γκονζάλες, Κωνσταντίνου

2005-06 | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2

Σε ένα τρομερό ντέρμπι με πέντε γκολ, ευκαιρίες και ένταση, και με πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, όπου μετά από 4 χρόνια στον Παναθηναικό φόρεσε τα ερυθρόλευκα οι παίχτες του Τρόντ Σόλιντ νίκησαν με 3-2 τον Παναθηναικό του Αλμπέρτο Μαλεζάνι.

Το ντέρμπι άρχισε με νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα κι ένα γκολ των «πρασίνων» στο 19ο λεπτό, με αμφισβητούμενο πέναλτι του Έκι Γκονζάλες που κέρδισε ο Παπαδόπουλος από τον Νικοπολίδη.

Στο 37ο λεπτό, ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Ριβάλντο μετά από εξαιρετικό στρώσιμο από τον Μιχάλη Κωνσταντίνου και στο 57ο λεπτό με σουτ του ίδιου έκαναν την ανατροπή.

Στο 72ο λεπτό οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν το τρίτο τους γκολ, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας των πρασίνων και τελείωμα του Κωνσταντίνου.

Όμως οι πράσινοι δεν το έβαλαν κάτω και με τον Γκέκα στο αμέσως επόμενο λεπτό σκόραραν κάνοντας το τελικό 3-2.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Ανατολάκης, Σούρερ, Πάντος, Μπουλούτ, Στολτίδης, Γεωργάτος (59′ Καστίγιο), Ριβάλντο (93′ Κωστούλας), Οκκάς (88′ Καφές), Τζόρτζεβιτς, Κωνσταντίνου
Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Βρύντα, Μόρις, Μπίσκαν, Δάρλας (78′ Μάντζιος), Κονσεϊσάο (70′ Λεοντίου), Τζιόλης, Σέρις (56′ Χαραλαμπίδης), Παπαδόπουλος, Γκονζάλες, Γκέκας

2009-10 | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-0

«Σας έφταιγε ο Κετσπάγια, τον έδιωξα. Φέραμε τον κ. Ζίκο για να παίξει η ομάδα καλύτερο ποδόσφαιρο, αλλά δεν το βλέπω. Κοιτάξτε να νικήσετε τον Παναθηναϊκό. Να τον νικήσουμε για να μη χρειαστεί να ξανάρθω στου Ρέντη» τόνιζε ο Σωκράτης Κόκκαλης παραμονές του ντέρμπι και ήταν τέτοιο το μέγεθος του εκνευρισμού του που απευθύνθηκε στον τρόπο με τον οποίο πανηγυρίζει τα γκολ του ο Μήτρογλου «Κι εσύ σταμάτα τα πιστόλια, δεν είσαι καουμπόι!».

Στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο υπήρχε εκνευρισμός και αρκετά σύννεφα, μετά τις δυο ισοπαλίες με Ηρακλή και Γιάννενα, ενώ οι Πράσινοι ήταν πιο φρέσκοι και με καλύτερη ψυχολογία.

Μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, αλλά οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μήτρογλου λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο και στο 55ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το τελικό 2-0.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ (28′ Α. Παπαδόπουλος), Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο (63′ Ντομί), Ντουντού, Μαρέσκα, Λεονάρντο (69′ Πάντος), Ζαϊρί, Όσκαρ, Μήτρογλου
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Σεϊταρίδης, Βύντρα, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο (63′ Νίνης), Γκάμπριελ (55′ Λέτο), Σαλπιγγίδης (75′ Χριστοδουλόπουλος), Σισέ

2013-14 | Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 0-3

Μπορεί το ντέρμπι να μην είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν πολλούς βαθμούς μπροστά από τον Παναθηναικό, όμως ήταν ένα ντέρμπι με ευτράπελα και διάφορα γεγονότα.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Μίτσελ, λίγες ημέρες μετά την τεράστια νίκη με 2-0 κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, είχαν ανεβασμένη ψυχολογία, όμως τα πράγματα δεν ήρθαν όπως ήθελαν.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με τον Πράνιτς, στο 44ο λεπτό και στο 68ο λεπτό με τον Μπέργκ έκαναν το 2-0, επιδεικνύοντας την κυριαρχία τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελικό 3-0 έγινε στις καθυστερήσεις μετά από εκτέλεση φάουλ του Αμπέιντ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους, την τελευταία μέσα στον Πειραιά, καθώς από τότε μετράει πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο (65′ Φουστέρ), Μανωλάς, Μαρκάνο (46′ Παπαδόπουλος), Χολέμπας, Μανιάτης, Εντινγκά, Ολαϊτάν (35′ Βαλντές), Πέρες, Ντομίνγκες, Κάμπελ
Παναθηναϊκός: Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντεφελντ, Νάνο, Λαγός (90′ Μαρινάκης), Πράνιτς, Ατζαγκούν (86′ Καρέλης), Ζέκα, Αμπέιντ, Μπεργκ (76′ Πέτριτς)