Από το pameathlitika.gr Αδίκησε την προσπάθειά  της και την καθολική ανωτερότητά της με κάθε τρόπο η ομάδα μας,  απέναντι στην Δόξα Δράμας, αφού αφ

ΠΑΟΚ: Στη διάθεση του Φερέιρα ο Μάτος!
Σαν Σήμερα 11 Ιανουαρίου
«Πάταγος» μετά την απόλυση: Οι «ομάδες» του Ρίβερς

Από το pameathlitika.gr

Αδίκησε την προσπάθειά  της και την καθολική ανωτερότητά της με κάθε τρόπο η ομάδα μας,  απέναντι στην Δόξα Δράμας, αφού αφενός δεν αξιοποίησε τις ανεπανάληπτες ευκαιρίες που δημιούργησε κι αφετέρου “δώρησε” στους φιλοξενούμενους το γκολ με το οποίο ισοφάρισαν, όταν δεν μπορούσαν να απειλήσουν με κανένα τρόπο την εστία του Λόπεθ.

Ο Απόλλων ξεκίνησε την αναμέτρηση με πολλή διάθεση και με ποιοτική ανάπτυξη δημιούργησε από νωρίς τρεις ευκαιρίες να σκοράρει. Πριν ακόμα συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ο Συμελίδης με αριστερό διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Μένκα να αποκρούσει σε κόρνερ και στο 8ο λεπτό έπειτα από συνεργασία ο Μπρίτο έφυγε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, αλλά προτίμησε το σουτ στην κλειστή γωνία κι εκείνος απέκρουσε ξανά. Ο Χασομέρης στο 12ο λεπτό έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και ο αντίπαλος τερματοφύλακας το εξουδετέρωσε δύσκολα.

Η ομάδα της Δράμας, που απέφυγε το γκολ στις προηγούμενες φάσεις, είχε στο 26ο λεπτό ένα άστοχο μακρινό σουτ με τον Ριζογιάννη και στο επόμενο λεπτό το σουτ από τον Αρναρέλλη, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε αμυντικό λάθος, έγινε εύκολη υπόθεση για τον Λόπεθ που βρίσκονταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53ο λεπτό ο Μπαϊκαρά είχε απειλητικό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ, αλλά ο Απόλλων πέτυχε το γκολ 56ο λεπτό. Από την εξαιρετική μπαλιά του Τσεμπερίδη ο Λιόνης σέντραρε προς τον Χασομέρη κι αυτός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Ακολούθησαν δύο φάσεις της ομάδας μας, από αυτές που δεν… χάνεται το γκολ κι ενώ η ομάδα μας έλεγχε απόλυτα τον αγώνα.

Οκτώ λεπτά μετά το 1-0 ο Μπρίτο έφυγε μόνος, βρέθηκε απέναντι στον Μένκα, τον πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια. Και στο 77ο λεπτό ο Λιόνης μετά από νέο μπάσιμο έστειλε τη μπάλα στον Ν΄Λουντούλου κι αυτός μόνος από το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε στόχο.

Κι αντί για το 2-0 έγινε το 1-1, αφού στο 85΄ από αβίαστο λάθος ποδοσφαιριστή μας ο Κουσκουνάς μπόρεσε να βγάλει σε θέση για γκολ τον Μπαϊκαρά κι αυτός ισοφάρισε.

ΑΠΟΛΛΩΝΛόπεθ, Αμαραντίδης, Λιόνης, Σαμαράς, Καλί (70΄ λ.τ.Καπίας), Τσεμπερίδης, Συμελίδης, Μπρίτο, Καλογέρης, Χασομέρης, Ν΄Λουντούλου (79΄Γκουγκούδης).

ΔΟΞΑ: Μένκα, Γκοτοβός, Οστοϊτς, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αρναρέλλης (59΄Ματσούκας), Ντατίδης (62΄Νατσιόπουλος), Μαρκόπουλος (70΄Λίτσκας), Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς, Ριζογιάννης