Φιλικό: Μπάγερν Μονάχου 1-0 Μάντσεστερ Γιουνάινεντ

HomeΠοδόσφαιρoΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Από τον Δημήτρη Φωτεινόπουλο Στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας της Μάντσεστερ Γιουνάινεντ πριν την έναρξη της Πρέμιερ Λιγκ, ηττήθηκε με σκορ 1-0 α

ΣούπερΛιγκ Κ19: Λεβαδειακός Κ19 1-1 Απόλλων Σμύρνης Κ19
Επίσημο: Ο Φρεντ στην Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ
Αφιέρωμα στην Εθνική Αγγλίας: Δεν είπαν πότε επιστρέφει σπίτι!

Από τον Δημήτρη Φωτεινόπουλο

Στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας της Μάντσεστερ Γιουνάινεντ πριν την έναρξη της Πρέμιερ Λιγκ, ηττήθηκε με σκορ 1-0 από την Μπάγερν Μονάχου στο Αλλιάνζ Αρίνα.

Το βράδυ της Κυριακής 21:15, ώρα Ελλάδος, η Μπάγερν Μονάχου αναμετρήθηκε σε φιλικό αγώνα με την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ.

Η Μπάγερν Μονάχου παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ με 4-3-3.

Μπάγερν Μονάχου(Ν.Κόβατς): Μ.Νόιερ, Τζ.Κίμμιχ, Ν.Σούλε, Μ.Χούμελς (Ζ.Μπόατενγκ 45′), Ντ.Αλάμπα, Χ.Μαρτίνεθ, Τιάγκο, Τ.Μιούλερ (Ρ.Λεβαντόβσκι 45′), Α.Ρόμπεν, Φ.Ριμπερί (Λ.Γκορέτζκα 45′), Σ.Γκνάμπρι

Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ(Ζ.Μουρίνιο): Ντ.Ντε Χέα (Λ.Γκραντ 78′), Μ.Νταρμιάν (Τ.Φοσού-Μενσά), Β.Λίντελοφ (Α.Τουανζέμπε 78′), Ε.Μπάγι (Κ.Σμόλλινγκ 49′), Λ.Σο (Ντ.Μίτσελ 78′), Φρεντ (Τ.Τσονγκ 78′), Άντερ Ερρέρα, Αντρέας Περέιρα, Χ.Μάτα (Σ.ΜακΤόμινεϊ 65′), Μ.Ράσφορντ (Φ.Τζόουνς 65′), Αλέξις Σάντσεζ

Το ματς δεν είχε και πολλές ευκαιρίες με την πρώτη απειλητική ευκαιρία να ήταν της Μπάγερν Μονάχου στο 36ο λεπτό με με τον Ρόμπεν κλασσικά να κόβει προς τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή να σουτάρει και η μπάλα να βρίσκει πάνω στο Μπάγι, και ο Μαρτίνεθ παίρνει την μπάλα στην κορυφή της μεγάλης περιοχής σουτάρει και αστοχεί. Στο 46ο λεπτό ο Γκνάμπρι προσπερνά τον Μπάγι αλλά το σουτ του καταλήγει πάνω στον Ντε Χέα. Στο 49ο λεπτό ο Έρικ Μπάγι αποχωρεί τραυματίας, με πρόβλημα στο γόνατο, ο Κρις Σμόλλινγκ στην θέση του. Στο 52ο λεπτό ο Σο με τον Ράσφορντ κάνουν ένα υπέροχο ένα-δύο αλλά ο Λουκ Σο δεν μπορεί να κοντρολάρει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται. Στο 59ο λεπτό η Μπάγερν Μονάχου κάνει το σκορ 1-0 με τον Χάβι Μαρτίνεθ να παίρνει την κεφαλιά από το κόρνερ και ο Ντε Χέα να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να σταματήσει την πορεία της μπάλας. Στο 62ο λεπτό η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ κάνει την πρώτη της, και μοναδική της, τελική προσπάθεια με τον Φρεντ να σουτάρει από τα 30 μέτρα.

MVP: Πολύ καλή εμφάνιση από τον Χάβι Μαρτίνεθ πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, δεν άφησε καθόλου την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ, και συγκεκριμένα τον Φρεντ, να αναπτυχθεί. Επίσης ήταν και σκόρερ του γκολ της νίκης.

Επόμενος αγώνας για την Μπάγερν Μονάχου στις 12 Αυγούστου το Σούπερ Καπ Γερμανίας ενάντιας της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ για την Μάντσεστερ Γιουνάινεντ το εναρκτήριο παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ, στις 10 Αυγούστου, ενάντιας της Λέστερ Σίτυ.