Πρέμιερ Λιγκ: Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ 0-3 Τόττεναμ Χότσπερς

HomeΠοδόσφαιρoΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Από τον Δημήτρη Φωτεινόπουλο Άδικη συντριβή βρήκε την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ, το βράδυ της Δευτέρας από την Τόττεναμ στον Ολντ Τράφφορντ, με σκορ

Θέλει τον Πουγιό ο Απόλλωνας
Ανανέωσε ο Μπαρμπούνης
Συνέντευξη παραχώρησε στο Πάμε Αθλητικά ο Νίκος Βασιλακόπουλος

Από τον Δημήτρη Φωτεινόπουλο

Άδικη συντριβή βρήκε την Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ, το βράδυ της Δευτέρας από την Τόττεναμ στον Ολντ Τράφφορντ, με σκορ 0-3.

Στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλύτερη η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τόττεναμ έκανε πάρτι και έδειξε στους “Κόκκινους Διαβόλους“, πως να είναι αποτελεσματικοί. Τα γκολ τα πέτυχαν ο Χάρι Κέιν στο 50′ με κεφαλιά από κόρνερ και τα άλλα δύο Λούκας Μόουρα στο 52 και 84, εκμεταλεύοντας τα παιδαριώδη λάθη της Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ στην άμυνα. Χαρακτηριστικό στατιστικό της αστοχίας της Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ οι 21 τελικές που δημιούργησε!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ παρατάχθηκε με ένα 4-3-2-1, ενώ η Τόττεναμ με έναν ρόμβο 4-4-2.

Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ(Ζ.Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλένσια, Σο, Τζόουνς (Λίντελοφ 58′), Σμόλλινγκ, Φρεντ, Μάτιτς (Φελλαϊνί 61′) , Άντερ Ερρέρα (Αλέξις Σάντσεζ 55′), Πογκπά, Λίνγκαρντ, Λουκάκου

Τόττεναμ Χότσπερς(Μ.Ποτσεττίνο): Γιορίς, Τρίπιερ (Όριερ 75′), Ρόουζ (Ντέιβις 81′), Αλντεβαράιλντ, Βερτόνχεν, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Αλλί, Έρικσεν, Λούκας Μόουρα, Κέιν (Γουίνκς 89′)

MVP: Καλύτερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν μακράν ο Λούκας Μόουρα, με το να δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ και να σκοράρει και δύο φορές.

Ο Μουρίνιο είναι με την πλάτη στον τοίχο και δεν είναι απίθανο να έχουμε και την αποχώρηση του από το Όλντ Τράφφορντ στο άμεσο μέλλον.