Πρωταθλήτρια η Γιουβέντους,κοντά στο Εuropa League η Ρόμα

HomeΠοδόσφαιρoSerie A

H «Μεγάλη Κυρία» κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο ενώ οι «Ρωμαίοι» βρίσκονται με το ένα πόδι στο Europa League.

«Δώρο» της Μίλαν στην Γιουβέντους
Ιταλία: Καταιγιστική η Ρόμα, κακό ματς στο Μιλάνο
Ίντερ: Και τώρα….Αταλάντα

H Γιουβέντους άνοιξε λογαριασμό με γκολ του Ρονάλντο, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπερναρντέσκι να διαμορφώνει το 2-0, που έμεινε ως το τέλος, καθώς ο Πορτογάλος σταρ,δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κερδισμένο πέναλτι στο 87’.

Αυτό, ήταν το πρώτο πρωτάθλημα στην καριέρα του Μαουρίτσιο Σάρι, με τη Γιουβέντους παρά τις αμφιβολίες που είχε «γεννήσει» να φτάνει και πάλι στην κορυφή.

Απο την άλλη.η ομάδα της Ρόμα κέρδισε δυο πέναλτι κόντρα στην Φιορεντίνα και ευστόχησε σε ισάριθμα με εκτελεστή τον Βερετούτ και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στο να τερματίσει σε μια θέση η οποία οδηγεί στο Europa League αφού το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια,με σχετική ευκολία κέρδισε την Ελλάς Βερόνα εκτός έδρας η Λάτσιο με σκορ 5-1 χάρη σε χατ-τρικ του Ιμόμπιλε και συνεχίζει την μάχη για τη δεύτερη θέση, από την οποία απέχει μόλις ένα βαθμό.

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι,σκοράροντας μόλις στο 3ο λεπτό η Ουντινέζε πήρε το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι το τέλος απέναντι στην Κάλιαρι με τον Οκάκα να σκοράρει ένα μεγάλης δυσκολίας τέρμα.

Τέλος,ισόπαλη με την τελευταία της βαθμολογίας Σπαλ ήρθε η Τορίνο, με σκορ 1-1.Το σκορ άνοιξε ο Σιμόνε Βέρντι,ωστόσο η Σπαλ στο 80ο λεπτό ισοφάρισε με τέρμα του Ντ’Αλεσάντρο.