Μπενφίκα 1-2 Πόρτο: Νταμπλ για τους «Δράκους»!

HomeΠοδόσφαιρoΜπενφίκα

Η Πόρτο νίκησε την Μπενφίκα και κατέκτησε το Κύπελλο Πορτογαλίας για πρώτη φορά, μετά το 2011!

Δύσκολο αλλά όχι ακατόθωτο να τα πάει καλά η ΑΕΚ
ΑΕΚ – Μπενφίκα 2-3
Μπενφίκα – ΑΕΚ 1-0

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Πόρτο πανηγύρισε και το Κύπελλο Πορτογαλίας επικρατώντας με 1-2 της Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 παίχτες από το 38ο λεπτό λόγω αποβολής του Ντίαζ με δεύτερη κίτρινη.

Μάλιστα και ο Προπονητής της Πόρτο δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε από τον πάγκο και παρακολούθησε το υπόλοιπο της αναμέτρησης από τα δημοσιογραφικά θεωρεία.

Η Πόρτο έφτασε στη νίκη με έναν αμυντικό, τον Μπεμπά, να πετυχαίνει δύο γκολ με κεφαλιές. Το πρώτο στο 47ο λεπτό μετά από λάθος έξοδο του Βλαχοδήμου και έξυπνη κεφαλιά από τα πλάγια και το δεύτερο στο 58ο λεπτό με κεφαλιά ψαράκι από το ύψος του πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ(Νέλσον Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Αλμέιντα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Ταβάρες, Πίζι(Ζότα 76′), Βάιγκλ(Βινίσιους 60′), Γκάμπριελ, Τσέρβι(Ράφα Σίλβα 46′), Τσικίνιο(Ταράμπ 60′), Σεφέροβιτς(Ντιέγκο Σόουζα 76′)

ΠΟΡΤΟ(Σέρζιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Μαναφά, Εμπεμπά, Πέπε, Τέλες, Οτάβιο(Ντιόγκο Λέιτε 73′), Περέιρα, Ουρίμπε(Λουμ 88′), Κορόνα(Σέρχιο Ολιβέιρα 80′), Μαρεγκά, Ντίαζ(Αποβολή 38′)

MVP του αγώνα: Ποιος άλλος από τον απόλυτο πρωταγωνιστή του αγώνα, Τσάνσελ Μπεμπά, που με δυο του γκολ έδωσε την νίκη στην Πόρτο.