Απίθανο «ξέσπασμα» της Σαχτάρ και πανηγυρική πρόκριση

HomeΠοδόσφαιρo

H Σαχτάρ με ένα απίθανο ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα πέτυχε τρια γκόλ και με συνολικό σκορ 5-1 βρίσκεται στα προημιτελικά του Europa League.

Σεβίλλη – Ίντερ(LIVE)!
Γουλβς 1-0 Ολυμπιακος: Το προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι «Ερυθρόλευκοι»
«Αποχαιρέτησε» πρόωρα την Ευρώπη ο Άρης

Οι Ουκρανοί ήταν καλύτερα και στο φινάλε ισοπέδωσαν την άμυνα των Γερμανών με τρία γκολ σε 4′ λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ευκαιρία, όταν στο 67′ αποβλήθηκε ο Κοτσολάβα της Σαχτάρ, αλλά τρία λεπτά αργότερα συνέβη και σε εκείνους το ίδιο (Μπρουκς). Ο Ζούνιορ Μοράες χτύπησε δύο φορές (89′, 90’+3′), με τον Κονοπλιάνκα να σκοράρει ενδιάμεσα (90’+1′). Οι Ουκρανοί πλέον βρίσκονται στην επόμενη φάση και περιμένουν τον νικητή του Άιντραχτ – Βασιλεία για να μάθουν τον αντίπαλό τους.

Σαχτάρ (Λουίς Κάστρο): Πιατόβ, Κριβστόβ, Ματβιένκο, Κοτσολάβα, Ντοντό, Μάρλος (77′ Σόλομον), Στεπανένκο, Τάισον (86′ Κονοπλιάνκα), Πάτρικ, Μάρκος Αντόνιο (74′ Κοβαλένκο), Μοράες

Βόλφσμπουργκ (Ολιβερ Γκλάσνερ): Κάστελς, Ρουσιγιόν (83′ Κλάους), Τισεράν, Μπρουκς, Πόνγκρασιτς, Αρνολντ, Σλάγκερ, Μπρέκαλο (75′ Γκιλαβογκί), Γκίντσεκ (62′ Μαρμούς), Βέγκχορστ, Ζοάο Βίκτορ.