Μπαρτσελόνα 3-1 Νάπολι: Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στα προημιτελικά!

HomeΠοδόσφαιρo

Με τον Μέσι πρωταγωνιστή η Μπαρτσελόνα νίκησε την Νάπολι και κλείδωσε το εισιτήριο της για την προημιτελική φάση του θεσμού!

Αταλάντα 1-2 Παρί Σαν Ζερμέν: Ανατροπή μέσα δύο λεπτά!
«Δώρο» απο την Λυών, στα play-off ο Ολυμπιακός
Λειψία – Παρί Σαν Ζερμέν 0-3: Στον τελικό του Champions League οι Παριζιάνοι!

Η Μπαρτσελόνα είχε ήδη το προβάδισμα από το Σαν Πάολο και το 1-1 με τη Νάπολι στον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα για τον γύρο των «16» του Champions League.

Όλο το ματς κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Η Νάπολι ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο 2ο λεπτό παραλίγο να κάνει τη ζημιά στη Μπαρτσελόνα. Το σουτ του Μέρτενς από κοντά με το αριστερό, όμως, χτύπησε στο δεξί δοκάρι και πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Ράκιτιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λενγκλέ με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Ο στόπερ των μπλαουγκράνα είχε σπρώξει τον Ντέμε για να πάρει πλεονεκτική θέση, αλλά αντικανονικό μαρκάρισμα δεν έγινε με βάση τον έλεγχο της φάσης από το VAR. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να είναι το αφεντικό του αγώνα και στο 23ο λεπτό έκανε το 2-0 με εκπληκτικό γκολ του Μέσι. Στο 30ο λετπό ο σούπερ σταρ της Μπάρτσα έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά μετά τον έλεγχο του VAR, διαπιστώθηκε πως κατέβασε τη μπάλα με το χέρι. Στο 40ο λεπτό ο Καλιντού Κουλιμπαλί επιχείρησε να διώξει, ο Λιονέλ Μέσι έβαλε το πόδι για να του κλέψει τη μπάλα και ο Σενεγαλέζος κλώτσησε τον Αργεντινό αντί για τη μπάλα, με τον Τσουνέιτ Τσακίρ να σφυρίζει το πέναλτι μετά από έλεγχο της φάσης στο μόνιτορ, στο οποίο ευστόχησε ο Σουάρεζ. Στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Ίβαν Ράκιτιτς ανέτρεψε τον Ντρις Μέρτενς, και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ινσίνιε ευστόχησε την εκτέλεση και μείωσε σε 3-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Σουάρες(Φίρπο 90′), Γκριεζμάν(Μόντσου 84′)

ΝΑΠΟΛΙ(Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντέμε(Λομπότκα 46′), Φαμπιάν Ρουίθ (Ελμάς 79′), Ζιελίνσκι(Λοσάνο 70′), Καγιεχόν(Πολιτάνο 70′), Ινσίνιε(Μίλικ 79′), Μέρτενς

MVP του αγώνα: Μπορεί ο Μέσι να ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αλλά πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Λενγκλέ. Όχι μόνο γιατί σημείωσε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, αλλά και γιατί με την αμυντική του λειτουργία δεν άφησε την Νάπολι να επιστρέψει στο παιχνίδι.