Αταλάντα 1-2 Παρί Σαν Ζερμέν: Ανατροπή μέσα δύο λεπτά!

HomeΠοδόσφαιρo

Για πρώτη φορά στα ημιτελικά η Παρί μετά από 25 χρόνια!

ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας(LIVE)
ΠΑΟΚ- Μπεσίκτας 3-1: Με Τζόλη προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League!
Covid-19 στο Final-8: Αυστηρά τα μέτρα στα ξενοδοχεία των ομάδων!

Η Παρί Σαν Ζερμέν πήρε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League αποκλείοντας με 1-2 την Αταλάντα πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Από την αρχή της αναμέτρησης, το ματς έδειξε ότι θα είναι ανοιχτό με αρκετές ευκαιρίες. Σε μόλις τρία λεπτά αγώνα η Αταλάντα απείλησε με ένα σουτ του Παπού Γκόμεζ που κατέληξε στην αγκαλιά του Κέιλορ Νάβας. Δευτερόλεπτα αργότερα ήταν σειρά της Παρί να απαντήσει. Ο Νεϊμάρ βρέθηκε απέναντι από τον Σπορτιέλο, αλλά το τελείωμα του κατέληξε άουτ.

Στο 27ο λεπτό η Αταλάντα απέκτησε το προβάδισμα. Ο Πάσαλιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, έπειτα από κόντρες και με ωραίο σουτ κέρδισε τον Κέιλορ Νάβας γράφοντας το 1-0. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Παρί είχε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Στο 42ο λεπτό ο Χάτεμποερ έκανε ένα λάθος γύρισμα, ο Νεϊμάρ βγήκε μόνος του απέναντι στον Σαράμπια, αλλά δεν κατάφερε ξανά να ευστοχήσει.

Ενώ όλα έδειχναν ότι η Αταλάντα θα πάρει την πρόκριση, η Παρί γύρισε το ματς τούμπα. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, ο Μαρκίνιος έφερε την αναμέτρηση στα ίσα. Ο Νεϊμάρ γύρισε μέσα από την περιοχή και ο Βραζιλιάνος από κοντά έγραψε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, οι Παριζιάνοι πέτυχαν την ολική ανατροπή. Ο Εμπαπέ κινήθηκε από τα αριστερά και ο Τσούπο Μοτίνγκ με πλάσε έκανε το 2-1 στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ(Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Τζιμσίτι(Παλομίνο 60′), Καλδάρα, Τολόι, Γκοζένς(Καστάν 82′), Φρόιλερ, ντε Ρουν, Χάτεμποερ, Πάσαλιτς(Μουριέλ 70′), Γκόμεζ(Μαλινόβσκι 59′), Ζαπάτα(Ντα Ρίβα 82′)

ΠΑΡΙ ΣΑΝ ΖΕΡΜΕΝ(Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεπέ, Μπερνάτ, Ερέρα(Ντράξλερ 72′), Μαρκίνιος, Γκουέιγ(Παρέδες 72′), Σαράμπια(Εμπαπέ 60′), Ικάρντι(Τσούπο-Μοτίνγκ 79′), Νεϊμάρ

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο αστέρας της Παρί, Νεϊμάρ. Που η παρουσία του στον αγώνα ήταν εξαιρετική και είχε και την ασίστ για το γκολ της νίκης.