Λειψία 2-1 Ατλέτικο Μαδρίτης: Στα ημιτελικά οι «Ταύροι»!

Η Λειψία για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης!

Με τριάρα στον τελικό η Μπάγερν!
Επιστροφή για το Champions League με συναρπαστικά ματς
Παρελθόν Μπεσίκτας με ελληνικές ομάδες!

Η Λειψία νίκησε 2-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης στον προημιτελικό της Λισσαβώνας και συνεχίζει την εκπληκτική πορεία στο φετινό Champions League!

Οι «Ταύροι» άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό. Αφού κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα, ο Σάμπιτσερ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντάνι Όλμο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γιαν Όμπλακ και άνοιξε το σκορ. Στο 70ο λεπτό ο Ζοάο Φέλιξ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κλόστερμαν. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, νίκησε τον Γκουλάσι κι έκανε το 1-1. Κι ενώ όλα έδειχναν… παράταση, το σενάριο ήταν διαφορετικό. Στο 88ο λεπτό ο Ανχελίνο κινήθηκε από αριστερά, έβγαλε παράλληλα προς τα έξω, ο Άνταμς εκτός περιοχής έκανε το σουτ με το δεξί, ο Σάβιτς έβαλε την κόντρα για να απομακρύνει, η πορεία της μπάλας άλλαξε και αυτή κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Όμπλακ.

ΛΕΙΨΙΑ(Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Σάμπιτσερ(Μουκιέλε 90′), Καμπλ, Λάιμερ(Άνταμς 72′), Ενκουνκού(Αϊνταρά 83′), Πόουλσεν, Όλμο(Σικ 83′)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ(Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Ρενάν Λόντι, Καράσκο, Σαούλ, Ερέρα(Ζοάο Φέλιξ 58′), Κόκε(Φελίπε 90′), Ντιέγκο Κόστα(Μοράτα 72′), Γιορέντε

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο αμυντικός της Λειψίας, Νταγιό Ουπαμεκάνο, που ήταν βράχος στην άμυνα και δεν άφησε την Άτλετικο να απειλήσει σχεδόν καθόλου.