Μεγάλη πρόκριση για ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπενφίκα

HomeΠοδόσφαιρochampions league

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια μεγάλη νίκη πρόκριση στην άδεια Τούμπα επι της Μπενφίκα με σκορ 2-1. Τα γκολ σημείωσαν οι Βερτόνχεν με αυτογκόλ μετά από προσπάθε

Επιστροφή για το Champions League με συναρπαστικά ματς
Η Μπάγερν εξευτέλισε την Μπαρτσελόνα και πέρασε στα ημιτελικά!
Βραδιά Champions League σήμερα με σκληρές αναμετρήσεις

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μια μεγάλη νίκη πρόκριση στην άδεια Τούμπα επι της Μπενφίκα με σκορ 2-1.

Τα γκολ σημείωσαν οι Βερτόνχεν με αυτογκόλ μετά από προσπάθεια του Γιαννούλη και με προσπάθεια του Γιαννούλη πάλι ο Ζίβκοβιτς με αριστερό συρτό σουτ έκανε το 2-0.

Για την Μπενφίκα μείωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράφα Σίλβα.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Άμπελ Φερέιρα ήταν οι Γιαννούλης, Βαρέλα, Σβάμπ, και Ζίβκοβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδειξε καλά στοιχεία μέχρι το πρώτο 20 λεπτο, όμωε η Μπενφίκα ανέβηκε και είχε κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο έχασε κάποιες, ενώ είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα σε συντριπτικό ποσοστό.

Όμως με την κατοχή δεν κερδίζεις πάντα και ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και σκόραρε παίρνοντας μια μεγάλη πρόκριση που του δίνει 13 εκατομμύρια ευρώ.

Επίσης εξασφάλισε 8 εκατομμύρια ευρώ μίνιμουμ με την συμμετοχή στο Γιουρόπα Λιγκ αν δεν περάσει στο Τσάμπιονς Λιγκ 2.777.130 ευρώ του αναλογούν από το coefficient payment για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης και περίπου 2.000.000 ευρώ από το market pool.

Αν όμως περάσει στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, τότε θα προστεθούν 20 εκατομμύρια ευρώ.

Οι ασπρόμαυροι του Βορρά θα αντιμετωπίσουν την Κράσνονταρ σε διπλά παιχνίδια, στις 22 και 30 Σεπτεμβρίου με το πρώτο να διεξάγεται στην Ρωσία και το δεύτερο στην Τούμπα.