HomeΠοδόσφαιρoΚύπελλο Ελλάδος

Για 25 λεπτά τρένο…

Το άρθρο από τον Μυρωδιά Τα ματς ΑΡΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ είναι παραδοσιακά καλοί αγώνες. Δύσκολα να βαρεθείς, γιατί κι όταν υστερούσαν σε ποιότητα θεάματο

Πρώτο Δείγμα Θετικό
Πρώτες εντυπώσεις
Δελτία και … Τέρατα

Το άρθρο από τον Μυρωδιά

Τα ματς ΑΡΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ είναι παραδοσιακά καλοί αγώνες. Δύσκολα να βαρεθείς, γιατί κι όταν υστερούσαν σε ποιότητα θεάματος είχαν πάθος.

Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που πήγα χθες στο Χαριλάου για να παρακολουθήσω τον αγώνα μεταξύ της ομάδας μου και του Πανιωνίου. Δεν ήταν ο μοναδικός, όμως, διότι ήθελα να δω από κοντά μια από τις πιο ποιοτικές και φορμαρισμένες ομάδες της σουπερλιγκ και πως θα στεκόταν απέναντί της ο ΑΡΗΣ και φυσικά ήθελα να δω αν θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε την πολύ καλή μας παράδοση απέναντι στον Πανιώνιο (ένα θετικό αποτέλεσμα χθες θα έβαζε τα θεμέλια για πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου).

Ο Πανιώνιος κατέβηκε στο γήπεδο με πολλές απουσίες βασικών παιχτών και πιστεύω ότι αυτό έγινε γιατί είχε κατά νου το παιχνίδι με την ΑΕΚ. Έλειπαν από την αρχική 11αδα παίχτες σημαντικοί όπως ο ΜΑΣΟΥΝΤ (μαζί με το ΦΟΡΤΟΥΝΗ, ότι καλύτερο υπάρχει σε μέσο στο Ελληνικό πρωτάθλημα), Ο ΓΕΣΙΛ, Ο ΧΑΤΖΙΣΑΦΙ και ο ΣΠΙΡΙΝΤΟΝΟΒΙΤΣ. Οι απουσίες αυτές, όμως, δεν εμπόδισαν τον Πανιώνιο στο 1ο ημίχρονο να κυριαρχήσει στο γήπεδο και να παίξει το ποδόσφαιρο που γνωρίζουμε με τη μπάλα κάτω, τα τρεξίματα και ως επί το πλείστον τις σωστές πάσες και πίεση. Το ότι ο Πανιώνιος δεν προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με μεγάλο σκορ οφείλεται στην αναποτελεσματικότητά του να τελειώσει τις πολλές κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησε και στον τερματοφύλακά μας ΚΑΝΤΙΜΟΙΡΗ που στην κυριολεξία κατέβασε ρολά και είναι για μένα ο MVP του αγώνα για τον ΑΡΗ.

Στο Α ημίχρονο ο ΑΡΗΣ παρουσίασε πολύ κακή εικόνα, με ανύπαρκτο κέντρο και άμυνα που κυρίως παιζότανε με τα «μάτια». Μια εικόνα που σίγουρα προβλημάτισε. Επομένως με βάση την εικόνα του 1ου ημιχρόνου το αποτέλεσμα φάνταζε δίκαιο για να μην πω ότι μάλλον αδικούσε τον Πανιώνιο (αν και το γκολ πρέπει να ήταν από θέση οφσάιντ τελικά).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Για τα πρώτα 25 λεπτά στο γήπεδο δεν υπήρχε Πανιώνιος, αλλά μόνο ο ΑΡΗΣ. Ομάδα που μπορεί να μην έχει τα ονόματα που είχαμε πέρυσι, αλλά έδειξε πάθος αποφασιστικότητα και πίεσε τον αντίπαλο. Στην άνοδο αυτή του ΑΡΗ συνέβαλε για εμένα η βελτιωμένη απόδοση του ΠΛΑΤΕΛΛΑ (λογικά θα ναι ο παίχτης βαρόμετρο για την  επίθεση του ΑΡΗ) και του ΠΑΥΛΙΔΗ που έδωσαν κινητικότητα στην επίθεσή μας. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν να πετύχουμε 2 γκολ εκ των οποίων θεωρώ ότι το πρώτο σωστά ακυρώθηκε. Νομίζω αυτή η δυναμική εμφάνιση των 25 πρώτων λεπτών ανάγκασε τον προπονητή του Πανιωνίου να βάλει μέσα τους ΜΑΣΟΥΝΤ, ΓΕΣΙΛ και ΧΑΤΖΙΣΑΦΙ (αν δεν κάνω λάθος).

Επειδή παρακολουθώ τον Πανιώνιο, έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά ματς έχει ένα μεγάλο νεκρό διάστημα 20 – 25 λεπτών που μπορεί να δεχτεί γκολ και σε συνδυασμό με την καλή μας εμφάνιση εκείνο το χρονικό διάστημα πετύχαμε την ισοφάριση.

Μετά το 25λεπτο και για μένα τη λάθος αλλαγή των ΠΑΥΛΙΔΗ – ΠΛΑΤΕΛΛΑ, ο ΑΡΗΣ κατέρρευσε και παρουσίασε την κακή εικόνα του 1ου ημιχρόνου με αποτέλεσμα ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ να δημιουργήσει πάλι αρκετές ευκαιρίες και να βάζει το νικητήριο γκολ και να σπάσει μια μεγάλη εις βάρος του παράδοση στο γήπεδο Χαριλάου.

Κλείνοντας θα πω ότι διαβάζω σε ιστοσελίδες φιλικά προσκείμενες στον ΑΡΗ, την ομάδα μου, να εμμένουν  στο πολύ καλό 25λεπτό μας και να ξεχνούν τα 65λεπτά πλήρους ανυπαρξίας της ομάδας και φυσικά θα δεχτώ ότι ο Πανιώνιος είναι πιο έτοιμη ομάδα, αλλά από την άλλη ως πιο ξεκούραστη ομάδα δεν έπρεπε να έχουμε θέματα αντοχής. Η ουσία είναι ότι αμυντικά αλλά και επιθετικά για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ήμασταν μια ομάδα δίχως αρχή μέση και τέλος. Από εκεί και πέρα ο Σπανός πρέπει αυτός και μόνο αυτός να κρατήσει το καλό 25λεπτο του ΑΡΗ και να τον κάνει να έχει αυτή την εικόνα για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Να δώσω τα συγχαρητήρια στον ΠΑΝΙΩΝΙΟ που για εμένα άξιζε τη νίκη και ήταν η ομάδα που έπαιξε ποιοτικότερο ποδόσφαιρο για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα.

Υγ.  Χαρακτηριστική η εικόνα μέσα στο Χαριλάου των οπαδών μας να ρωτάνε ποιοι  ήταν οι παίχτες που έπαιζαν στον ΑΡΗ και λογική αφού είναι μια ομάδα που πλην ελαχίστων εξαιρέσεων είναι εντελώς καινούρια.