Από την Έλενα Ζέρβα Το παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής ξεκίνησε με τα μάτριξ του Κλεάνθης Βικελίδης να δείχνουν φωτογραφία του Κόμπι Μπράιαντ, τιμώντας

Καταιγιστικός Ολυμπιακός 4-0 τον Πανιώνιο
Εξαιρετικά σημαντικό, να αθλούνται τα παιδιά… πως πρέπει να τα αντιμετωπίζει ο προπονητής “
Όταν το ποδόσφαιρο δημιούργησε μια “κυανέρυθρη ” φιλία…

Από την Έλενα Ζέρβα

Το παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής ξεκίνησε με τα μάτριξ του Κλεάνθης Βικελίδης να δείχνουν φωτογραφία του Κόμπι Μπράιαντ, τιμώντας την μνήμη του.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 2-0, επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους απο το ξεκίνημα του αγώνα, με τους κυανέρυθρους να παλεύουν να βρούν ρυθμό και να προσπαθούν να αντιδράσουν. Κάτι που τελικά δεν έγινε, φανερώνοντας τα πολλά αμυντικά – και όχι μόνο- προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Πανιώνιος…

Πως έπαιξαν:

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας φάση απο το πρώτο λεπτό, ο Γκάμα πήρε την μπάλα με το αριστερό, την έφερε στο δεξί, έκανε φαλτσαριστό σουτ αλλά μπλόκαρε ο Μαλέρμπ.  Διαδοχικές ευκαιρίες είχε ο Άρης, στο 4′ ο Μπρούνο Γκάμα βγήκε απο αριστερά, πέρασε τον αντίπαλο του, προσπάθησε να βρεί τον Λάρσον, ο οποίος δεν πρόλαβε και είχαμε κόρνερ για τον Πανιώνιο. Στο 6′ ο Μαλέρμπ δεν έδιωξε καλά, ο Ντιγκινί δίνει στον Σάσα που επιχείρησε συρτό διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει αουτ. Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 28΄, ο Φετφατζίδης έκανε πολύ ωραία ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον  Ντιγκινί που έκανε τακουνάκι, αλλά απέκρουσε ο Μαλέρμπ. Στο 31′  ήρθε το γκόλ που έψαχνε ο Άρης, ο Γκάμα έκανε ενα πολύ όμορφο δεξί σουτ έξω απο την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Μαλέρμπ. Ο Πανιώνιος είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 35′, ο Εμμανουηλίδης πλάσαρε απο πλάγια θέση με το αριστερό, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε και στη συνέχεια μπλόκαρε. Στο 42′ ο Άρης κάνει το 2-0, ο Ροουζ έκανε εξαιρετική ασίστ για τον Φετφατζίδη, εκείνος πέρασε τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου και  πλάσαρε με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κίτρινοι εμφανίστηκαν το ίδιο πιεστικοί και συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ.  Στο 49′ ο Ντιγκινί έκανε το σουτ αλλά ο Μαλέρμπ απομάκρυνε. Δεν έγινε το ίδιο όμως στο 53′ όπου ο Ροζ σκόραρε αλλά τελικά ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ. Στο 60′ ο Φετφατζίδης πίεσε την άμυνα του Πανιωνίου , αλλά έκανε κακό σουτ με το αριστερό. Απο τις λίγες ευκαιρίες των κυανέρυθρων στο 66′ , ο Αραμπούλι βγήκε στην αντεπίθεση πέρασε τον Ροζ και τον Δεληζήση, έκανε το σούτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε έξω απο την εστία. Στο 80′ ο Πανιώνιος έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Καμαρά κλώτσησε απο πίσω τον Σάσα και πολύ σωστά είδε την δεύτερη κίτρινη- κόκκινη κάρτα. Στο 82′ ο Ντουμιρσάι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν οφσάιντ ο Μαντσίνι.  Στο 89′ ο Άρης έκανε διαδοχικές φάσεις, ο Μαρτίνες έκανε προσποίηση με το αριστερό, σούταρε με το δεξί στα σώματα, στη συνέχεια έκανε το σουτ στο δοκάρι, με τον Φεττφατζίδη να σουτάρει κι αυτός στο σώμα του Ρεντζα και τον διαιτητή να δίνει οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Ντουρμισάι. Στα τελευταία λεπτά ο Παπανικολάου έκανε δυνατό σούτ που όμως κατέληξε άουτ.

¨Ενα παιχνίδι που ο ‘Αρης έψαχε γκολ απο το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και πήρε δίκαια την νίκη. Ο Πανιώνιος μένει στους 9 βαθμούς και τα αγωνιστικά του προβλήματα, παραμένουν…

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ροουζ, Δεληζήσης, Σόουζα, Σουντγκεν, Γκάμα( 84′ Μαρτίνες), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (73′ Μαντσίνι), Λαρσον (73′ Ντουμιρσάι)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Ευαγγέλου( 75′ Δούμτσιος), Λυμπεράκης, Παπανικολάου, Κιάκκος ( 58′ Παπαγεωργίου), Κόρμπος, Εμμανουηλίδης (54′ Καμαρά), Οικονομίδης, Αραμπούλι