Μεγάλο βήμα για την 2η θέση έκανε η ΑΕΚ!

HomeΠοδόσφαιρoSuper League

Η ΑΕΚ νίκησε με 1-3 τον Παναθηναϊκό και έκανε ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης!

Θέλει Λέτσχερτ η ΑΕΚ!
Πρόταση της Σέλτικ για Μπάρκα!
ΠΑΕ ΑΕΚ: «Ο συγκεκριμένος λόγος ένστασης έρχεται σε ευθεία σύγκρουση με τον αξιακό κώδικα της ΑΕΚ»

Η ΑΕΚ είχε το κίνητρο σε σχέση με τον Παναθηναϊκό, που εδώ και καιρό αγωνίζεται χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, και πήρε το ντέρμπι του ΟΑΚΑ νικώντας με 1-3, βάζοντας τέλος σε ένα σερί 14 χρόνων που οι κίτρινοι είχαν να κερδίσουν εκτός έδρας τους «πράσινους»!

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Παναθηναϊκού, λόγω του κοντού ρόστερ και των αρκετών απουσιών, ιδίως στο δεύτερο μέρος και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε λάθη που στοίχησαν. Στο πρώτο μέρος όμως οι γηπεδούχοι όμως θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, πλήρωσαν την αστοχία τους και αν είχαν πάρει προβάδισμα ίσως τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με όμορφη σέντρα του Μάνταλου και κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι στο 8ο λεπτό και ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα παρόμοιο γκολ που ο Κουρμπέλης σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπουζούκη στο 16ο λεπτό. Στο 44ο λεπτό ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κολοβέτσιου και με ωραίο τελείωμα έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά στο σκορ.

Το τελικό 1-3 η ΑΕΚ, το σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρντε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, που το είχε κερδίσει ο Αραούχο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Θεοχάρης(Μπεκ 85′), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης(Κολοβός 88′), Ανουάρ(Χατζηγιοβάνης 65′), Αλεξανδρόπουλος(Σερπέζης 46′), Μακέντα, Καμπετσής(Περέα 46′)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες(Σαμπανάτζοβιτς 90′), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Λιβάγια(Οικονόμου 81′), Μάνταλος(Βέρντε 90′), Ολιβέιρα(Αραούχο 75′)