Όρθιος ζωντανός και με ψυχή ο ΠΑΟΚ 1-1 στην Πορτογαλία με την Μπενφίκα

Από το Paoktzaki4

Όρθιος στάθηκε ο ΠΑΟΚ στην έδρα της Μπενφίκα και κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στην Τούμπα καθώς το χρυσό γκολ του Ουάρντα πλέον ο ΠΑΟΚ από αουτσάιντερ έγινε το φαβορί.

Όλα αυτά όμως αν είναι καλός και στο επόμενο 90 λεπτό που μας απομένει κόντρα στην Μπενφίκα στην έδρα μας.

Ο χθεσινός αγώνας πάει τελείωσε μπράβο μας και προχωράμε. Φυσικά και ήταν είναι και θα είναι σπουδαία η ισοπαλία καθώς ο ΠΑΟΚ μας, άντεξε στην πίεση τω Πορτογάλων και στις  επιθέσεις τους τόσο ο Δασκαλάκης αλλά και  η άμυνα μας ήταν παρών.

Ο Λουτσέσκου γνώριζε καλά ότι η Μπενφίκα είναι το φαβορί και ότι θα πίεζε για γρήγορο γκολ και αν το έκανε ότι δεν θα σταματούσε στο 1 γκολ και θα ήθελε και άλλα για να εξασφαλίσει την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα για την επόμενη φάση των ομίλων και έτσι είχε στήσει την ομάδα τέλεια και οι ποδοσφαιριστές μας με ότι μπορούσαν τα κατάφερναν και με λίγο τύχη!!!

Όλα αυτά φυσικά μέχρι να δώσει το παρατραβηγμένο πέναλντι  στους Πορτογάλους ο διαιτητής και μάλιστα στο πιο κακό σημείο του αγώνα ακριβώς στο 45ο λεπτό με την Μπενφίκα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της την ψυχολογία υπέρ της και τον κόσμο της να είναι μια ακόμα ώθηση για την ομάδα τους.

Όμως η Μπενφίκα δεν τα είχε υπολογίσει καλά καθώς το μεγαλείο που λέγεται ΠΑΟΚ τους χάλασε την σούπα….

Η Μπενφίκα μπήκε το ίδιο δυνατά στον αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο έτσι όπως είχε κάνει και στο πρώτο ημίχρονο.

Έκανε αρκετές ευκαιρίες αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν ψυχωμένος αμύνθηκε σωστά και κατάφερε με τον καταπληκτικό Ουάρντα να ισοφαρίσει στο 76ο λεπτό να παγώσει το Νταλουζ και να κάνει τον κόσμο του ΠΑΟΚ μας να είναι περήφανος για τον ΠΑΟΚ!!!

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με άγχος αλλά με τον ΠΑΟΚ να έχει ψυχολογία και να κλείνει καλά την Μπενφίκα που ένιωθε αγχωμένη και την πίεση από τον κόσμο της και το τελευταίο σφύριγμα του αυστηρού διαιτητή  με τον ΠΑΟΚ έφερε αγκαλιές και πανηγύρια  παικτών, προπονητή και κόσμο του ΠΑΟΚ!!!

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρ. Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρες Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Πίζι (79’ Φέλιξ), Φέισα, Ζέντσον, Ζίφκοβιτς (64’ Ράφα Σίλβα), Φερέιρα, Σέρβι (79’ Σεφέροβιτς).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός (52’ Ουάρντα), Πέλκας, Ζαμπά (81’ Σάχοφ), Πρίγιοβιτς (87’ Ακπόμ).