Super League 2  14η αγωνιστική: Δυο τεσσάρες και μια πεντάρα!

HomeΠοδόσφαιρoSuper League 2

Super League 2 14η αγωνιστική: Δυο τεσσάρες και μια πεντάρα!

Από τον Δημήτρη Φωετινόπουλο Με συναρπαστικά ματς ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Super League 2! Χανιά 3-0 Πλατανιάς(Τζιώρας 60', Δημητρι

Έτοιμος για το μεγάλο βήμα στην καριέρα του ο Γκραντ
Αρνήθηκε την πρόταση της Μπαρτσελόνα ο Γκριεζμάν! Δείτε που πάει…
Απέκτησε Αστρά ο Απόλλωνας

Από τον Δημήτρη Φωετινόπουλο

Με συναρπαστικά ματς ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Super League 2!

Χανιά 3-0 Πλατανιάς(Τζιώρας 60′, Δημητριάδης 78′, Πάνος 89′)
Τα Χανιά δείξανε ποιος είναι το αφεντικό της πόλης! Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να έληξε ισόπαλο, αλλά τα Χανιά είχαν όλες τις ευκαιρίες για να προηγηθούν. Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα συνέχιζε να πιέζει, αλλά αυτή την φορά εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο για την μάχη για την 6αδα. Το 1-0 το σημείωσε ο Τζιώρας με καρφωτή κεφαλιά στο 60ο λεπτό, το 2-0 ο Δημητριάδης στο 78ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ, ενώ το 3-0 ο Πάνος με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, στο 89ο λεπτό. Το ματς έκρινε σε μεγάλο βαθμό και οι δύο επανωτές κίτρινες κάρτες του Κόρσταμ, στο 65ο και 68ο λεπτό, που άφησε την ομάδα του με 10 παίχτες.

Απόλλων Πόντου 0-5 Απόλλων Σμύρνης(Κολ 19′, Τομάς 20′ 38′, Ιωαννίδης 28′, Κραγιόπουλος 65′)
Το δεδομένο έκανε ο Απόλλωνας, δηλαδή να κερδίσει με ευκολία τον Απόλλωνα Πόντου. Ένας αποδυναμωμένος Απόλλωνα Πόντου που κατέβηκε μόλις με 12 παίχτες! Και χωρίς προπονητή, αλλά τον συνεργάτη του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, τον Γιώργο Μπαξεβάνη!Ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με τον Κολ να σκοράρει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Απόλλωνα, ενώ ο ίδιος αμέσως στην επόμενη φάση στο 20ο λεπτό έδωσε την ασίστ στον Τομάς για το 0-2. Στο 28ο λεπτό ο Ιωαννίδης με εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, σημείωσε και αυτός το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Απόλλωνα, ενώ ο Τομάς με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής στο 38ο λεπτό διαμόρφωσε το 0-4, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας χαμήλωσε τους τόνους, και με τον Κραγιόπουλο, στο ντεμπούτο του, στο 64ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Απόλλων Λάρισας 4-1 Δόξα Δράμας(Μπαλοτέλι 30′, Ναζίμ 49′, Μπαστάκος 90′, Σκούπρας 90+4′ – Ρόβας 61′)
Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Δόξα Δράμας, ο Απόλλωνας Λάρισας και με άνεση επικράτησε με σκορ 4-1. Το σκορ το άνοιξε ο Μπαλοτέλι στο 30ο λεπτό, αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Ναζίμ στο 49ο λεπτό διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας της Λάρισας. Ο Ρόβας στο 61ο λεπτό μείωσε σε 2-1. Αλλά δύο επανωτά γκολ στο 90ο λεπτό και στο 94ο λεπτό για τον Απόλλωνα Λάρισας, από τον Μπαστάκο και Σκούπρα αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.

Εργοτέλης 1-2 ΠΑΣ Γιάννινα(Έφορντ 90+1 – Λεό 39′ 51′)
Στις νίκες επέστρεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα, μετά την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον Λεβαδειακό. Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” προηγήθηκε με γκολ του Λεό στο 39ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Εργοτέλη, Καλογεράκη. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας των Ιωαννίνων. Ο Εργοτέλης παρά την καλή του εμφάνιση δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να μειώσει στο 91ο λεπτό με τον Έφορντ, σε 1-2.

ΑΟΚ Κέρκυρας 0-4 Λεβαδειακός(Μάντζιος 41′, Ανγκούα 57′, Βήχος 63′, Πολέτο 85′)
Εύκολη νίκη για τον Λεβαδειακό, ενάντια της ουραγού Κέρκυρας. Το σκορ άνοιξε ο Μάντζιος με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Βήχου, στο 41ο λεπτό, και αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Πάλι με κεφαλιά από ασίστ του Βήχου στο 51ο λεπτό με τον Ανγκουά, ο Λεβαδειακός διπλασίασε το προβάδισμά του. Ενώ ο Βήχος στο 63ο λεπτό σημείωσε και γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Πολέτο, που είχε περάσει ως αλλαγή, στο 85ο λεπτό.

ΑΕ Καραϊσκάκης 2-0 Παναχαϊκή(Μέτσε 39′, Κυβελίδης 88′)
Σε ένα δυνατό ματς, με δύο ομάδες που στοχεύουν την 6αδα, ο Καραϊσκάκης ήταν ο νικητής της αναμέτρησης. Η ομάδα της Άρτας προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με τον Μέτσε. Η Παναχαϊκή κατά την διάρκεια όλου του ματς πίεζε για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα, και ο Καραϊσκάκης κλείδωσε την νίκη με τον πρώην παίχτη της Παναχαϊκής, Λεωνίδα Κυβελίδη στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.