Super League 2 16η αγωνιστική: Μια αγωνιστική γεμάτη γκολ!

HomeSuper League 2Απόλλων Σμύρνης

Από τον Φωτεινόπουλο Δημήτρη Με δύο τεσσάρες και μια εξάρα ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της SuperLeague 2! Χανιά 4-0 ΑΟΚ Κέρκυρας(Γιάκος 17', Πάν

Φιλικό: Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ 0-0 Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς
Επαφές με Ντεφεδερίκο ο Απόλλωνας
Ο Μουρίνιο θέλει αυτή η μεταγραφή να ολοκληρωθεί οπωσδήποτε πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο

Από τον Φωτεινόπουλο Δημήτρη

Με δύο τεσσάρες και μια εξάρα ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της SuperLeague 2!

Χανιά 4-0 ΑΟΚ Κέρκυρας(Γιάκος 17′, Πάνος 29′, Κάρλος 45+1′, Τριανταφυλλάκος 55′)
Εύκολη νίκη για τα Χανιά απέναντι στην ουραγό Κέρκυρα με 4-0. Το 1-0 έγινε με τον Ευριπίδη Γιάκο να σκοράρει εξ’επαφής μετά από μπαλιά του Βρεττού, στο 17ο λεπτό. Το 2-0 προήλθε από σέντρα του Γιάκου και ο Πάνος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 2-0, στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με σουτ-βολίδα του Κάρλος έγινε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Τριανταφυλλάκος με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 55ο λεπτό.

ΑΕ Καραϊσκάκης 3-0 Εργοτέλης(Κυβελίδης 16′, Ψιάνος 41′, Καπίας 54′)
Εύκολη νίκη για τον Καραϊσκάκη που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο ματς με τον Εργοτέλη. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Στέργιος Ψιάνος, που στο 41ο λεπτό σημείωσε το 2-0, και στο 16ο λεπτό το πρώτο γκολ προήλθε από δικιά του ασίστ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Καπίας.

Απόλλων Πόντου 1-6 ΠΑΣ Γιάννινα(Τσιατά 27′ – Λεό 53′ 54′, Κρίζμαν 63′ 84′ 90′, Ελευθεριάδης 70′)
Ένα περίεργο ματς με δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε έναν Απόλλωνα Πόντου να αιφνιδιάζει τους πάντες με το να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο με 1-0, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα καθάρισε το ματς με πρωταγωνιστές τους Λεό και Κρίζμαν. Συγκεκριμένα ο ΠΑΣ Γιάννινα σε 17 λεπτά(53′-70′) σημείωσε 4 γκολ!

Απόλλων Λάρισας 1-1 Λεβαδειακός(Νούσιος 75′ – Μάντζιος 16′)
Σε ένα έντονο ματς, με βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν κατάφερε να βγει νικητής. Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε νωρίς, στο 16ο λεπτό, με τον καυτό, στα τελευταία ματς, Βαγγέλη Μάντζιο, ενώ φωνάζει και για πέναλτι που δεν του δόθηκε στο 7ο λεπτό. Ο Απόλλων Λάρισας πίεσε μέχρι το τέλος για την ισοφάριση κάτι που κατάφερε στο 75ο λεπτό με τον Νούσιο.

Απόλλων Σμύρνης 4-0 Πλατανιάς(Μαρκόφσκι 20′, Ιωαννίδης 31′, Τομάς 63′ 65′)
Το χορό των γκολ άνοιξε ο Μαρκόφσκι στο 20ο λεπτό της συνάντησης, ενώ ο Ιωαννίδης διπλασίασε τα τέρματα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» στο 31ο λεπτό με τους φιλοξενουμένους στο ενδιάμεσο να αποκτούν αριθμητικό μειονέκτημα, εξαιτίας δίκαιης αποβολής από το 27ο λεπτό, αφού αποβλήθηκε ο Σμυρλάκης. Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού επιφύλασσε μια εξαιρετική απόκρουση του Αναγνωστόπουλου από εξ’ επαφής ανάποδη κεφαλιά του Λουκίνα που επέτρεψε στον Απόλλωνα τόσο να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, όσο και λίγο αργότερα να απλουστεύσει περαιτέρω το θέμα της νίκης, αφού ο Τομάς κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 63ο λεπτό και μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με σουτ που κόντραρε έκλεισε το σκορ της αναμέτρησης στα πλαίσια του ευρέως σκορ, στο 4-0. Ντεμπούτο έκανε ο νεαρός εξτρέμ, δανεικός από τον ΠΑΟΚ, Αντώνης Γαϊτανίδης.

Παναχαϊκή 0-1 Δόξα Δράμας(Κρητικός 59′)
Η ομάδα της Δράμας έπιασε στον ύπνο την Παναχαϊκή, και οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς η ανώτερη ομάδα στο γήπεδο. Η πίεση της Δόξας σε όλο τον αγώνα καρποφόρησε, αφού στο 59ο λεπτό ο Κρητικός σημείωσε το γκολ της νίκης.