Στον τελικό η Τσέλσι δια χειρός Ντε Χέα!

HomeΜάντσεστερ ΓιουνάιτεντΤσέλσι

Λονδρέζικο ντέρμπι στο τελικό του FA Cup! Κάκιστος ο τερματοφύλακας των «Κόκκινων Διαβόλων»!

Εύκολη νίκη για την Γιουνάιντεντ επί της Άστον Βίλα!
Διεκδικεί Μπέιλ η Γιουνάιτεντ!!
Κόπηκε από την Εθνική Αγγλίας ο Χάρι Μαγκουάιρ!

Άξια στον τελικό η Τσέλσι, κατώτερη των περιστάσεων η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ.

Ο Ζιρού άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση στην Τσέλσι σκοράροντας στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (υπήρχε οκτάλεπτη διακοπή λόγω σοβαρού τραυματισμού του Μπαϊγί που πήγε στο νοσοκομείο πιθανότατα με διάσειση). Να σημειωθεί πως λίγο πριν το γκολ της Τσέλσι δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στην Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ σε ανατροπή του Ζούμα, πάνω στον συμπατριώτη του Μαρσιάλ.

Ο Μάουντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σουτ που ο Ντε Χέα το «έπνιξε», ενώ η χαριστική βολή στους κόκκινους διαβόλους ήρθε στο 74ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μαγκουάιρ. Η Γιουνάιντεντ απλώς μείωσε σε 1-3 με πέναλτι του Φερνάντες στο 85ο λεπτό.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ(Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Μπαϊγί(Μαρσιάλ 45′), Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Μπισάκα(Φοσού-Μενσά 79′), Μάτιτς, Φρεντ(Πογκμπά 55′), Γουίλιαμς, Φερνάντες, Τζέιμς(Γκρίνγουντ 56′), Ράσφορντ(Ιγκάλο 79′)

ΤΣΕΛΣΙ(Φρανκ Λάμπαρντ): Καμπαγέρο, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς(Λόφτους-Τσικ 86′), Αλόνσο, Ουίλιαν(Χάντσον-Οντόι 80′), Ζιρού(Άμπραχαμ 80′), Μάουντ(Πέδρο 90′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Μέισον Μάουντ που με το γκολ και γενικά την καλή του παρουσία στο γήπεδο βοήθησε μέγιστα την Τσέλσι να πάρει μια πολύ σημαντική πρόκριση.