Γιουβέντους – Λάτσιο 2-1: Καθάρισε ο Ρονάλντο, αγκαλιά με την κούπα η Γιούβε!

HomeSerie AΓιουβέντους

Η Γιουβέντους επικράτησε της Λάτσιο με 2-1 και πλέον βρίσκεται μια «ανάσα» από την κατάκτηση του 9ου συνεχόμενου πρωταθλήματος στην Ιταλία.

Υπέγραψε σε ιταλική ομάδα ο Σταυρόπουλος
Με την καλύτερη επίδοση ξεκίνησε ο Χάινς στην Αρμάνι!!
Επίσημο: Παίκτης της Ίντερ ο Αλεξάνταρ Κολάροφ!!

Η «Μεγάλη Κυρία» έχει πλέον διαφορά 8 πόντων από την Ίντερ και 9 από την Αταλάντα, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε και μόνο με «αυτοκτονία» θα χάσει τον τίτλο. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν είχε γκολ, με την Γιουβέντους να είναι όμως ανώτερη. Το δεύτερο μέρος άρχισε με διπλή ευκαιρία της Γιουβέντους στο 46′, με τους Ντιμπάλα και Ρονάλντο, ενώ στο 51′ ο διαιτητής Ορσάτο συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι όταν η μπάλα από σουτ του Ρονάλντο βρήκε στο χέρι του Μπάστος (είχε δώσει αρχικά φάουλ θεωρώντας πως η παράβαση ήταν εκτός περιοχής), με τον Πορτογάλο να κάνει το 1-0. Τρία λεπτά αργότερο ο Ντιμπάλα έδωσε στον Ρονάλντο και ο Κριστιάνο καθάρισε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφερε η Λάτσιο ήταν να μειώσει με πέναλτι στο 83′ με τον Ιμόμπιλε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Ράμσεϊ (57′ Ματουιντί), Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Κόστα (57′ Ντανίλο), Ντιμπάλα (89′ Ρουγκάνι), Ρονάλντο

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μπάστος, Φελίπε (89′ Φάλμπο), Ατσέρμπι, Λάτσαρι (89′ Μόρο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (75′ Άντερσον), Παρόλο, Άντερσον (66′ Βάβρο), Καϊσέδο (66′ Αντεκάνιε), Ιμόμπιλε

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 18 Ιουλίου

Βερόνα – Αταλάντα 1-1 (59′ Πεσίνα / 50′ Σαπάτα)

Κάλιαρι – Σασουόλο 1-1 (63′ Ζοάο Πέδρο / 12′ Καπούτο)

Μίλαν – Μπολόνια 5-1 (10′ Σαλεμάκερς, 24′ Τσαλχάνογλου, 49′ Μπενασέρ, 57′ Ρέμπιτς, 90+2′ Καλάμπρια / 44′ Τομιγιάσου)

Κυριακή 19 Ιουλίου

Πάρμα – Σαμπντόρια 2-3 (18′ Ζερβινιό, 40′ αυτ. Μπερεζίνσκι / 48′ Τσαμππότ, 69′ Κουαλιαρέλα, 78′ Μπονατσόλι)

Τζένοα – Λέτσε 2-1 (7′ Σανάμπρια, 81′ αυτ. Γκάμπριελ / 60′ πεν. Μανκόζου)

Μπρέσια – Σπαλ 2-1 (69′ 90+3′ Ζμραλ / 42′ Νταμπό)

Φιορεντίνα – Τορίνο 2-0 (2′ αυτ. Λιάνκο, 75′ Κουτρόνε)

Νάπολι – Ουντινέζε 2-1 (31′ Μίλικ, 90+5′ Πολιτάνο / 22′ Ντε Πάουλ)

Ρόμα – Ιντερ 2-2 (45+ Σπινατσόλα, 57′ Μιχιταριάν / 15′ Ντε Φράι, 88′ πεν. Λουκακού)