HomeUncategorizedSuper League 2

ΑΡΗΣ…..ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ…..

Από τον Θέο Κωνσταντίνο Νίκη γοήτρου και ουσίας, με μια άκρως επαγγελματική εμφάνιση πέτυχε πριν από λίγο ο  ΑΡΗΣ απέναντι στον ΟΦΗ με 1-0 στη Θεσσ

Όσο κερδίζει ελπίζει… ο ΑΡΗΣ
Η τρίτη μέρα στο Μπάνσκο η Δόξα Δράμας
Βασσίλισα η Τότεναμ

Από τον Θέο Κωνσταντίνο

Νίκη γοήτρου και ουσίας, με μια άκρως επαγγελματική εμφάνιση πέτυχε πριν από λίγο ο  ΑΡΗΣ απέναντι στον ΟΦΗ με 1-0 στη Θεσσαλονίκη. Στο 38ο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ιστορικές ομάδες στο γήπεδο Χαριλάου, αλλά μόλις το πρώτο σε επίπεδο Β΄ Εθνικής και με παρουσία σχεδόν 7.000 οπαδών, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να ικανοποιήσουν με την απόδοσή τους.

Η Ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε τις επιθετικές διαθέσεις που είχε, νωρίς στο παιχνίδι με το Σέρβο να χάνει μια καλή ευκαιρία να σκοράρει στο 8’ λεπτό, κάτι που κατάφερε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα  στο 11ο λεπτό με τον ίδιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ με όμορφο πλασέ. Στο 24ο τραυματίστηκε ο αρχηγός του ΑΡΗ,  Ανδρέας Τάτος και αποχώρησε με το Νέτο να παίρνει την θέση του.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις και η μόνη αξιόλογη φάση μετά το γκολ σημειώθηκε σε καρφωτή κεφαλιά του Ιντζίδη στο 45ο λεπτό με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ Δερμιτζάκη να αποκρούει ενστικτωδώς και να αποσοβεί ένα δεύτερο γκολ εις βάρος της ομάδας του.

Στην αρχή του  δευτέρου ημιχρόνου  ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να καθαρίσει το παιχνίδι αλλά το σουτ του Μπαργκάν  είχε παράλληλη τροχιά προς την εστία του Δερμιτζάκη. Από εκείνη τη στιγμή οι Θεσσαλονικείς, «κάθησαν» αδικαιολόγητα, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και πίεσαν αφόρητα την ομάδα του ΑΡΗ.

Παρόλα αυτά στο 58ο λεπτό οι κίτρινοι απείλησαν δυνατά, όταν η κεφαλιά του Παυλίδη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ ο οποίος σώθηκε από ένα δεύτερο γκολ. Στο 65ο λεπτό η ομάδα της Κρήτης  πέτυχε γκολ, το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε από το πρώτο βοηθό διαιτητή κ. Νατσιούλα, καθώς ο Παντίδος προηγήθηκε σε θέση Offside.

Στο 70 οι Κρητικοί διαμαρτύρονται για πέναλτι, σε ανατροπή του Χαντί από το Μπούρμπο, με το διαιτητή ωστόσο να υποδεικνύει το σημείο του κόρνερ αντί για την άσπρη βούλα. Στα λεπτά που απέμεναν, ο ΟΦΗ, ήταν ανώτερος από τους κίτρινους, με τον ΑΡΗ όμως να χαμογελάει τελευταίος και να παίρνει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς για τη κορυφή, ανεβαίνοντας ξανά στη δεύτερη θέση από τη μία, βυθίζοντας από την άλλη την ομάδα της Κρήτης κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα, κάνοντας το έργο των Κρητικών πλέον για άνοδο υπερβολικά δύσκολο.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο σκόρερ της αναμέτρησης Λούνα Μιλούνοβιτς και ο Μπαργκάν, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Χαντί που πάλεψε και ο Βουό.

Άρης (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Καράμπελας, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Παυλίδης, Ανάκογλου (78΄Τζανακάκης), Μιλουνοβιτς (67΄Ντούνης), Ίλιτς, Τάτος (24΄Νέτο), Μπαργκάν

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Παντίδος, Νάστος, Μιλοσάβλιεβιτς (85 Όγκμποε), Βουό, Χαντί, Πάγκαλος (57΄Ιβάνγκα), Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Αντουκόρ (57΄Μητρόπουλος)

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Bοηθοί: Νατσιούλας (Λάρισας) – Δίπλαρης (Καρδίτσας)