Ισοπαλία 1-1 το ντέμπι της Θεσσαλονίκης ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ

HomeUncategorized

Από τον Σταμάτη Β. Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Αρη στην Τούμπα για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δήλωση απάντηση διευθυντή ποδοσφαίρου Πανιώνιου
Το Europa League στην Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 την Μαρσέιγ!!!
14 Ιουνίου 1987 η ημέρα που αγαπήσαμε όλοι το μπάσκετ!!!!

Από τον Σταμάτη Β.

Οι κίτρινοι κέρδισαν τις εντυπώσεις, καθώς μετά το 1-0 στο 25′ (από πέναλτι του Πέλκα) πήραν τα ηνία του ματς και θα μπορούσαν να είχαν φύγει ακόμη και με τη νίκη. Το 1-1 ήρθε στο 45+3′ από εξαιρετικό σουτ του Ματέο Γκαρσία, ενώ ο δικέφαλος τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κίτσιου στο 59΄.

Σε ένα παιχνίδι που επικράτησε η δύναμη και το πάθος, ΠΑΟΚ και Άρης μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Το τελικό 1-1 είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα καθώς εκτός από τα γκολ των Πέλκα και Γκαρσία, ελάχιστες ήταν οι καλές φάσεις που είχαμε στις εστίες και των δύο ομάδων. Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε μετά το 59ο λεπτό με παίκτη λιγότερο μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Στέλιος Κίτσιου. Αυτό το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι κιτρινόμαυροι που έπαιξαν κυρίως με αντεπιθέσεις. Πλέον στο Δικέφαλο στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο ματς με τον Ολυμπιακό που είναι υψίστης σημασίας για τους Θεσσαλονικείς.

Με πολλά νέα πρόσωπα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Άρη. Οι Ασπρόμαυροι είχαν ως βασικούς τους Ρέι κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά ο Κίτσιου, αριστερά ο Τόσκα και στο κέντρο της άμυνας οι Χατσερίντι και Κρέσπο. Στη μεσαία γραμμή οι Σάκχοφ και Βέρνμπλουμ, στις πτέρυγες οι Ζαμπά και Ελ Καντουρί στον άξονα ο Πέλκας και στην κορυφή της επίθεσης ο Καρέλης.

Με 4-3-3 παρατάχθηκε ο Άρης κόντρα στον Δικέφαλο, με τον Πάκο Ερέρα να επιλέγει κάτω από τα δοκάρια τον Κουέστα και μπροστά τους ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Βέλεθ και Μαβράι. Στα άκρα της άμυνας δεξιά ο Σόουζα ενώ αριστερά τοποθετήθηκε ο Μενέντες.

Στη μεσαία γραμμή των «κιτρινόμαυρων» οι Σιώπης, Κολάσο και Ματίγια ενώ στην επιθετική γραμμή οι Γκάμα, Γκαρσία και Γιουνές.

ΠΑΟΚ και Άρης στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησαν να επικρατήσουν στο κέντρο με τους ασπρόμαυρους χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα κατάφεραν να τον ελέγξουν. Όμως τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν σε πολύ μεγάλο βαθμό να έχουμε μεγάλα διαστήματα που παίζονταν μπάλα στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι με την άμυνα τους να παίζει ψηλά και όλη την ομάδα να πιέζει από την πρώτη πάσα έφεραν προβλήματα στους «κιτρινόμαυρους» που δεν μπορούσαν να μεταφέρουν τη μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ.

Το χέρι του Γιούνες και 1-0 ο Πέλκας

Η πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ καταγράφτηκε στο 16ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Πέλκα ο Σάκχοφ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που πίεζε για το γκολ κέρδισε πέναλτι στο 25ο λεπτό. Ο Ελ Καντουρί, έκλεψε τη μπάλα από τον Σιώπη και από πλάγια θέση αριστερά προσπάθησε να κάνει τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιουνές με τον Σιδηρόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα, χωρίς να υπάρξουν διαμαρτυρίες από τους «κιτρινόμαυρους» Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέλκας στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα γράφοντας το 1-0.

Από μια λάθος υπόδειξη του Σιδηρόπουλου στο 32ο λεπτό, θεώρησε έμμεσο φάουλ  το κόψιμο της μπάλας του Σάκχοφ στον αέρα και στη συνέχεια το μπλοκάρισμα αυτής από τον Ρέι, ο Άρης πάτησε στην μικρή περιοχή του ΠΑΟΚ. Την κομπίνα εκτέλεσε ο Γκάμα χωρίς αποτέλεσμα. Ο Δικέφαλος που κατέβασε ταχύτητα χωρίς να υπάρχει λόγος έδωσε το δικαίωμα στους κιτρινόμαυρους να φτάνουν πιο εύκολα στα καρέ του Ρέι.

Στο 37′ ο Ντίας έτρεξε γρήγορα προς την εστία του Ρέι και επιχείρησε μία σέντρα σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άρης ισοφάρισε με τον Γκαρσία. Οι φιλοξενούμενοι βλέποντας πως οι ασπρόμαυροι δεν μπορούσαν να βγάλουν τη μπάλα από τα καρέ του Ρέι, πίεσαν περισσότερο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Χατσερίντι να διώξει λάθος με τον Γιουνές να κλέβει τη μπάλα και να την σπάει στην καρδία της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία απέναντι από τον τερματοφύλακα του Δικέφαλου δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελ Καντουρί  και Τόσκα και Γιουνές έμειναν στα αποδυτήρια. Ο Μαροκινός ένιωσε ένα σφίξιμο στους προσαγωγούς, ενώ ο Ρουμάνος δεν τα πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο με τον Λουτσέσκου να τον αντικαθιστά. Στο παιχνίδι πέρασαν οι Μάτος και Μπίσεσβαρ. Από την άλλη πλευρά ο Πάκο Ερέρα πέρασε τον Ναζλίδη στο παιχνίδι.

Από μια ευκαιρία

Την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο πήρε και πάλι ο ΠΑΟΚ χτίζοντας επιθέσεις από την άμυνα. Στο 52′ ο Πέλκας βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια μετά το λάθος γύρισμα του Κολάσο, και απέναντι από τον Κουέστα. Όμως το πλασέ του πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουέστα. Τρία λεπτά αργότερα ο Άρης απάντησε με τον Σόουζα όμως το σουτ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρέις.

Η αποβολή Κίτσιου

Από το 59ο λεπτό ο Άρης έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς ο Κίτσιου έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Γκαρσία με τον Σιδηρόπουλο να του δείχνει το δρόμο για τα αποδυτήρια.  Ο Λουτσέσκου έδωσε εντολή στον Βέρνμπλουμ να πάει στα στόπερ και στα μπακ οι Μάτος και Τόσκα.

Αγγαρεία στο τέλος

Παρότι ο ΠΑΟΚ έπαιξε με παίκτη λιγότερο, συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόταν να φτάσει με ευκολία στην τελική προσπάθεια. Ο Άρης με τις γρήγορες αντεπιθέσεις του να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες καθώς ο Γκάμα τραυματίστηκε στα πλευρά και χρειάστηκε να μπει το ειδικό αμαξίδιο για να τον μεταφέρει εκτός αγωνιστικού χώρου. Το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία μπροστά από τις εστίες των Ρέι και Κουέστα.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κίτσιου, Τόσκα, Χατσερίντι (46′ Μάτος), Κρέσπο, Σάκχοφ, Βέρνμπλουμ, Ζαμπά, Ελ Καντουρί (46′ Μπίσεσβαρ), Πέλκας, Καρέλης (76′ Πρίγιοβιτς).
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Βέλεθ, Μαβράι, Σόουζα, Μενέντες (65′ Μπάσα), Γκάμα, Σιώπης, Ματίγια (82′ Ντιγκινί), Κολάσο, Γκαρσία, Γιουνές (46′ Ναζλίδης).