Συνήθισε στις ήττες ο Πανιώνιος…

HomeUncategorized

Από την Έλενα Ζέρβα Ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετώπισε τον Πανιώνιο στην 20η αγωνιστική της Super League 1 και πήρε την νίκη εύκολα απο τους Νεοσμυρ

Μπόμπαν Γιάνκοβιτς, η στιγμή που θα θυμόμαστε πάντα, οι αθλητές που γίνονται πρότυπα…
Εξαιρετικά σημαντικό, να αθλούνται τα παιδιά… πως πρέπει να τα αντιμετωπίζει ο προπονητής “
Παρτιζάν – ΑΕΚ

Από την Έλενα Ζέρβα

Ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετώπισε τον Πανιώνιο στην 20η αγωνιστική της Super League 1 και πήρε την νίκη εύκολα απο τους Νεοσμυρνιώτες που ακόμα, ψάχνουν να βρούν πατήματα και ταυτότητα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να θέλουν να παίξουν από τα άκρα, έψαχναν τον Φερνάντεζ, ο οποίος γινόταν επικίνδυνος και δημιουργούσε προβλήματα στον Κιάκκο. Σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο ήρθε στο 22΄ με ” ψαλιδάκι” του Εμμανουηλίδη που μπλόκαρε εύκολα ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία για γκολ, με ένα κοντινό πλασέ του Κρέσπι που πέρασε αουτ.

Στο 33΄ ο Κομίνης έδωσε πέναλτι για τον Αστέρα. Ο Μασούρας βρήκε με το χέρι την μπάλα και ο Μπαράλες ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-0. Οι Νεοσμυρνιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα και ο Ναλιτζής είδε την κίτρινη κάρτα από τον πάγκο του Πανιωνίου.

Στο 42′ σκόραρε ο Αραμπούλι, αλλά ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ. Στο τέλος του ημιχρόνου, ο Πανιώνιος πήρε φάουλ σε εξαιρετική θέση που όμως εκτέλεσε άσχημα με πάσα ο Κόρμπος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός στο παιχνίδι του και να πάρει πρωτοβουλίες. Ωστόσο, στο 52′ ο Αστέρας έκανε το 2-0 με κεφαλιά του Ιγκλέσιας έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μαρκ Φερνάντεθ. Στο 78′ ο Πανιώνιος είχε δύο συνεχόμενες πολύ καλές ευκαιρίες με Μασούρα και Αραμπούλι, όμως ο Αστέρας κατάφερε και έβγαλε την άμυνα. Στο 86′ ο Κομίνης ακύρωσε γκολ του Τασουλή που ήταν οφσάιντ.

Ένα παιχνίδι με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, αρκετές κάρτες και σχεδόν καθόλου καλό ποδόσφαιρο. Η 8η ήττα για τον Πανιώνιο που δείχνει ακόμα να ψάχνει να βρει τι του φταίει, χωρίς ψυχολογία και κάνοντας υπερπροσπάθεια να αντιδράσει.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κότσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο, Ινγκλέσιας (66′ Βαλιέντε), Φερνάντεζ, Σίτο (18′ Ριέρα), Φραντσεκ (78′ Φερνάντεζ  Λουίς), Μπαράλες

Πανιώνιος: Κότνικ, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ντομίνκες, Κιάκκος ( 46′ Σαραμαντάς), Παπαγεωργίου ( 80′ Δούμτσιος), Μιλόγιεβιτς( 46′ Παπανικολάου), Κόρμπος, Μασούρας, Αραμπούλι, Εμμανουηλίδης