SuperLeague 2 19η αγωνιστική

HomeUncategorizedSuper League 2

Σημαντικά διπλά για ΠΑΣ Γιάννινα, Απόλλωνα Σμύρνης και Λεβαδειακό στην 19η αγωνιστική της SuperLeague 2! Δόξα Δράμας 1-2 ΠΑΣ Γιάννινα(Κρητικός 63

Πέρασε στο 90′ ο Απόλλων απο το Αιγίνιο 1-2 !!
Ανακοίνωση ΠΑΕ Βέροιας
Η κούπα στον Απόλλωνα (3-4) στα πέναλτυ!!!

Δόξα Δράμας 1-2 ΠΑΣ Γιάννινα(Κρητικός 63′ – Κρίζμαν 21′, Λεό 90+4′)
Με γκολ στις καθυστερήσεις ξέφυγε από την έδρα της Δράμας, ο ΠΑΣ Γιάννινα. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Σάντι Κρίζμαν στο 21ο λεπτό, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-1. Οι Δραμινοί ισοφάρισαν στο 63ο λεπτό με γκολ του Τάσου Κρητικού, με τον παίκτη να μην πανηγυρίζει το τέρμα του λόγω του παρελθόντος του με τον «Άγιαξ της Ηπείρου». Ενώ έδειχνε το ματς ότι θα έληγε ισοπαλία, ο Λέο στο 94ο λεπτό σκόραρε και έδωσε την νίκη στους Γιαννιώτες.

ΑΟΚ Κέκρυρας 0-2 Πλατανιάς(Σάαντο 11′, Κωστίκος 56′)
Την ήττα με 0-2 γνώρισε η ομάδα της Κέρκυρας από τον  Πλατανιά. Με κεφαλιά του Σάαντο στο 11ο λεπτό έγινε το 0-1 και ο Κωστίκος με διαγώνιο σουτ στο 56ο λεπτό έκανε το τελικό 0-2.

Απόλλων Πόντου 0-3 Απόλλων Λάρισας(Χατζής 67′, Σιφναίος 81′, Μπαστακός 90+3′)
Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Απόλλωνας Λάρισας στο γήπεδο του Μακεδονικού(δεν επιτρέπεται από τον ΓΣ Απόλλων Πόντου η χρήση του γηπέδου για αγώνες της ΠΑΕ), καθώς κέρδισε τον Απόλλωνα Πόντου με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο χάρις στα τέρματα του Χατζή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 67ο λεπτό, του Σιφναίου στο 81ο λεπτό και του Μπαστακού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕ Καραϊσκάκης 1-2 Απόλλων Σμύρνης(Χατζηστραβός 67′ – Καπίας(αυτογκόλ) 2′, Τομάς 62′)
Οι παίχτες του Μπάμπη Τεννέ μπήκαν ψυχωμένα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης μόλις στο 2ο λεπτό, αφού μετά από σέντρα του Πατράλη η μπάλα κόντραρε στον Καπία και κατέληξε στα δίχτυα. Στο δεύτερο μισό της συνάντησης και πάλι ο Απόλλωνας ακολουθώντας το ίδιο μοτίβο μπήκε δυνατά και νωρίς, στο 62ο λεπτό, ο Τομάς κέρδισε πέναλτι, το οποίο ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα φτάνοντας τα 11 γκολ στη Super League 2, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων σ’ εκείνο το χρονικό σημείο. Ωστόσο, αν και τα πράγματα φαινόντουσαν πως είχαν κριθεί οι γηπεδούχοι με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Χατζηστραβού μείωσαν σε 1-2, στο 67ο λεπτό, μπαίνοντας εκ νέου στο παιχνίδι, όμως μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι περισσότερο και έτσι ο Απόλλωνας φεύγει με τους υπερπολίτιμους 3 βαθμούς απ’ την Άρτα, από μία έδρα που ως τώρα ήταν αλώβητη. Να σημειωθεί πως ο Μέλκα, πορτιέρο της ΑΕ Καραϊσκάκη αποβλήθηκε, κατόπιν σπρωξίματος στον Ιωαννίδη εκτός φάσης στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Επίσης στην λήξη του αγώνα αποβλήθηκε και ο Παπανίκος για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

Χανιά 2-1 Παναχαϊκή(Κάσσος 2′, Γιάκος 42′ – Μαυρίας 15′)
Μια σημαντική και δύσκολη νίκη πήραν τα Χανιά απέναντι στην Παναχαϊκή. Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε σε ένα ωραίο παιχνίδι 2-1 των Πατρινών με τα τρία γκολ να σημειώνονται στο πρώτο μέρος.Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Κάσσο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλάκου. Η απάντηση της Παναχαϊκής ήταν όμως άμεση, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 15ο λεπτό με τον Μαυριά μετά από γύρισμα του Κυνηγόπουλου. Οι Χανιώτες ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος και κατάφεραν να βρουν εκ νέου το γκολ που τους έβαλε μπροστά στο σκορ στο 42ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου και κεφαλιά του Γιάκου.

Εργοτέλης 1-3 Λεβαδειακός(Ροβίθης 90+5′ – Μεχία 70′, Νίκας 83′, Βήχος 89′)
Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στο ματς, είχε μάλιστα δοκάρι στο 7ο λεπτό με τον Προβυδάκη ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ροβίθης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπάγιτς. Ο Λεβαδειακός πήρε τα πάνω του στο δεύτερο μέρος και πέτυχε τρία γκολ από το 70ο λεπτό μέχρι το 89ο λεπτό. Αρχικά στο 70ο λεπτό ο Μεχία με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Καλογεράκη. Στο 83ο λεπτό ο Νίκας έγραψε το 0-2 με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 89ο λεπτό ο Βήχος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ του Εργοτέλη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-3, με πέναλτι που κέρδισε από τον Άνγκουα ο Τσέλιος και αξιοποίησε ο Ροβίθης.