Παναθηναϊκός: Αυλαία με νίκη, με πρωταγωνιστή τον Ξενόπουλο

HomeUncategorized

Ο Παναθηναϊκός στο «αντίο» του Γιώργου Δώνη επικράτησε με 3-2 του ΟΦΗ, με τον Βασίλη Ξενόπουλο να είναι και πάλι πρωταγωνιστής.

Παναθηναϊκός: Σενάριο για νέο δανεισμό του Ανουάρ!
Η αποστολή του Παναθηναϊκού για τον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης
Παναθηναϊκός: Κρίσιμη εβδομάδα για Λαπροβίτολα

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν θεαματικό, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο 45λεπτό. Ο Μπεκ άνοιξε το σκορ στο 27′ , με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν γρήγορα με πλασέ του Φιγκεϊρέδο από το ύψος του πέναλτι. Ο Μακέντα έκανε το 2-1 στο 35′ με τον Βαζ να ισοφαρίζει ξανά στο 38′. Το γκολ της νίκης για το «τριφύλλι» πέτυχε τελικά στο 42′ ο Χατζηγιοβάνης.

Στο δεύτερο μέρος δεν σημειώθηκαν άλλα γκολ με τον 22χρονο γκολκίπερ Ξενόπουλο να πραγματοποιεί ξανά ένα απίστευτο ματς. Αποκορύφωμα η απόκρουση στο πέναλτι του Φιγκεϊρέδο στο 97′ η οποία χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα, η «πράσινη» ΠΑΕ βράβευσε την ομάδα βόλλευ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.