Κυπελλούχος Γαλλίας για 13η φορά η Παρί!

HomeUncategorized

Η Παρί Σαν Ζερμέν νίκησε με «σβηστές» μηχανές την Σεν Ετιέν και κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας για 13η φορά στην ιστορία της!

Επίσημα χωρίς Νάβας στον ημιτελικό με την Λειψία η Παρί Σεν Ζερμέν
Επίσημα ο Ρίκο στην Παρί μέχρι το 2024!!
UEFA: Βαρύ πρόστιμο στην Παρί γιατί ο Τούχελ περπατάει με πατερίτσες!

Η Παρί Σεν Ζερμέν με γκολ του Νεϊμάρ επικράτησε 1-0 της σκληροτράχηλης Σεντ Ετιέν και κατέκτησε το 13ο Κύπελλο Γαλλίας στην ιστορία της.

Το γκολ της νίκης ο Νεϊμάρ το πέτυχε μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Σεν Ετιέν είχε μπει καλά στο παιχνίδι, έχοντας δοκάρι στο 5ο λεπτό και παρά το 1-0 συνέχιζε να πιέζει όμως στο 26ο λεπτό ήρθε η στιγμή που σημάδεψε το παιχνίδι. Ο αρχηγός της Σεν Ετιέν, Λοϊκ Περέν πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα, μέσω έλεγχο VAR, μετά από σκληρό τάκλιν στον Εμπαπέ, που αποχώρησε τραυματίας, κλαίγοντας.

ΠΑΡΙ ΣΑΝ ΖΕΡΜΑΝ(Τόμας Τούχελ): Νάβας, Μπάκερ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κέρερ(Νταγκμπά 20′), Νεϊμάρ, Γκέγιε, Παρέδες(Βεράτι 75′), Ντι Μαρία, Εμπαπέ(Σαράμπια 33′), Ικάρντι

ΣΕΝ ΕΤΙΕΝ(Κλοντ Πιελ): Μουλέν, Ντεμπουσί(Κρασό 83′), Περέν, Φοφανά, Κολοτζιέτζακ, Εμ’Βίλα, Καμαρά(Νεγιού 46′), Μασόν(Μουκουντί 34′), Μπουντεμπούζ(Νορντέν 75′), Μπουάνγκα, Αμουμά(Καζρί 46′)

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας της Σεν Ετιέν, Ζεσί Μουλέν. Η Σεν Ετιέν έμεινε μέσα στο παιχνίδι σε ολόκληρο τον αγώνα και το σκορ έμεινε μόλις στο 1-0 εξαιτίας του Μουλέν, που παρά την ήττα έκανε εξαιρετική εμφάνιση.