Γιουβέντους 2-1 Λυών: Δεν έφταναν τα γκολ του Ρονάλντο!

Home

Η Γιουβέντους νίκησε 2-1 την Λυών, αλλά δεν ήταν αρκετό για να περάσει στην προημιτελική φάση.

Λευκή ισοπαλία Λιόν – Μπαρτσελόνα 0-0
Ανακοίνωσε την παραμονή Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός
Μεγάλη πυρκαγιά μαίνεται στο δάσος της Στροφυλιάς

H Λυών ηττήθηκε 2-1 στο Τορίνο από την Γιουβέντους, όμως χάρη στο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα είναι εκείνη που κερδίζει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

Η Λυών προηγήθηκε με ένα πέναλτι επιστημονικής φαντασίας που ο διαιτητής είδε ανατροπή στον Ανουάρ και στο 12ο λεπτό ο Ντεπάι έβαλε μπροστά την Λυών. Στο 43ο λεπτό η Γιουβέντους ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο, μετά από χέρι του Ντεπάι.

Η Γιουβέντους μπήκε στο β΄ημίχρονο θέλοντας την κυκλοφορία της μπάλας. Όμως οι χώροι ήταν λίγοι, αφού η Λιόν είχε υιοθετήσει πλήρως έναν παθητικό ρόλο, δίχως να θέλει να ανοιχτεί πολύ. Ωστόσο, οι «Μπιανκονέρι» δύσκολα έβρισκαν τη λύση, εφόσον είχαν θέματα στην ανάπτυξη τους. Τελικά, το 2-1 πέτυχε πάλι ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 60ο λεπτό με ένα εξαιρετικό σουτ που έπιασε με το αριστερό, χωρίς να αφήσει στον Λόπες δυνατότητα αντίδρασης.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ(Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Ντε Λιχτ, Πιάνιτς(Ράμζεϊ 60′), Ρονάλντο, Σάντρο, Κουαδράδο(Ντανίλο 70′), Μπονούτσι, Ιγκουαΐν, Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Μπερναρντέσκι(Ντιμπαλά 71′ – Ολιβιέρι 84′)

ΛΥΩΝ(Ρούντι Γκαρσία): Λόπες, Ντεναγιέρ(Άντερσεν 61′), Μαρσέλο, Αουάρ(Μέντες 80′), Ντεπάι(Ντεμπελέ 67′), Ντιμπουά(Τετέ 90′), Μαρσάλ, Εκαμπί(Αντελαΐντ 67′), Κακρέ, Κορνέ, Γκιμαράες

MVP του αγώνα: Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που παρά την κακή εμφάνιση της Γιουβέντους, έκανε τα πάντα για να προκριθεί η ομάδα, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε.