Το «παραμύθι» της Λυών συνεχίζεται!

Στην Αθήνα η Ομόνοια για το ματς με τον Ολυμπιακό!!
«Δώρο» απο την Λυών, στα play-off ο Ολυμπιακός
Αταλάντα 1-2 Παρί Σαν Ζερμέν: Ανατροπή μέσα δύο λεπτά!

Η Λυών πέτυχε μία μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League επικρατώντας της Μάντσεστερ Σίτι με σκορ 3-1.

Η Λυών πέτυχε και το 1-0 στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Εκαμπί βγήκε στην αντεπίθεση απέναντι από τον Έντερσον, σε πρώτη φάση κόπηκε, όμως ο Κορνέ που ακολουθούσε πλάσαρε για το πρώτο γκολ της γαλλικής ομάδας. Μάλιστα, ο 23χρονος εξτρέμ έχει πετύχει 4 γκολ απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι στο Champions League συνολικά στην καριέρα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι πήρε την απόλυτη κατοχή του παιχνιδιού. Όμως, η Λυών ήταν καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν και με πλήρη υπακοή στο αμυντικό της πλάνο. Οι πολίτες δυσκολεύονταν να φτιάξουν παιχνίδι και έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι. Τελικά, η λύση για τους πολίτες βρέθηκε στο 69ο λεπτό. Ο Στέρλιγνκ υποδέχθηκε την μπάλα μεσα στην περιοχή, ντρίμπλαρε ωραία, βρήκε τον Κέβιν Ντε Μπράινε, ο οποίος με πλασέ καταφερε να κερδίσει τον Λόπες γράφοντας το 1-1. Μετά την ισοφάριση το παιχνίδι άνοιξε. Η Σίτι είχε την κατοχή, αλλά η Λιόν έβρισκε χώρους στην κόντρα. Σε μία αντεπίθεση ήρθε και το δεύτερο γκολ των Γάλλων. Ο Εκαμπί, που ήταν σε θεση οφσάιντ, άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Ντεμπελέ σε θέση τετ α τετ πλάσαρε με επιτυχία για το 2-1, με τον Γάλλο να έχει περάσει ως αλλαγή στο 75ο λεπτό. Στο 86ο λεπτό η Σίτι έφτασε κοντά στην ισοφάριση εκ νέου. Από τα δεξιά ο Ζεσούς είδε τον Στέρλινγκ, αλλά ο Άγγλος δεν ευστόχησε σε κενή εστία. Η Λιόν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της στο 87′. Ο Έντερσον απέκρουσε με αστάθεια, για να έρθει ο Ντεμπελέ με πλασέ να γράψει το 3-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, ενώ η απογοήτευση ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των παικτών του Γκουαρδιόλα.