Σεβίλλη 2-1 Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ: Πρόκριση με ανατροπή για τους Ισπανούς!

Η Σεβίλλη απέδειξε για μια ακόμη φορά πως το Europa League είναι η διοργάνωση της!

Κόντε: «Έχουμε ενθουσιασμό για τον τελικό»
Οι «παγίδες» στο παιχνίδι με την Γουλβς
Τη σκυτάλη στο Europa League παραδίδει το Champions League

Η Σεβίλλη έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον έκτο της τίτλο στο Europa League, αφού στον ημιτελικό με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με σκορ 2-1 χάρη σε ανατροπή.

Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με πέναλτι του Φερνάντες, αλλά δύο τέρματα των Σούσο στο 26ο λεπτό και Ντε Γιόνγκ στο 78ο λεπτό έδωσαν την πρόκριση στους Ισπανούς.

ΣΕΒΙΛΛΗ(Γιούλιεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Μπανέγα, Φερνάντο, Ζορντάν(Γκούντελ 87′), Σούσο(Βάσκες 75′), Εν-Νεσίρι(Ντε Γιόνγκ 56′), Οκάμπος(Μουνίρ 56′)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουίλιαμς(Φονσού-Μενσά 87′), Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Ουάν-Μπιζάκα(Τζέιμς 87′), Φρεντ, Πογκμπά, Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ(Μάτα 87′), Γκρίνγουντ(Ιγκάλο 90′), Μαρσιάλ

MVP του αγώνα: Παρά την ήττα πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Πογκμπά που έκανε τα πάντα στο γήπεδο, από δημιουργία μέχρι και άμυνα.