Λειψία – Παρί Σαν Ζερμέν 0-3: Στον τελικό του Champions League οι Παριζιάνοι!

HomeUncategorized

Η Παρί Σαν Ζερμέν προκρίθηκε σε τελικό του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Champions League: Οι ημερομηνίες και ώρες των αγώνων Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ
ΑΕΚ-Ατρόμητος: Αλλάζει ώρα λόγω Champions League!
Champions League: Οι υποψήφιοι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Η Παρί Σαν Ζερμέν πέρασε εύκολα με 3-0 το εμπόδιο της Λειψίας, προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό του Champions League και περιμένει την Μπάγερν ή τη Λυών για αντίπαλό της.

H Παρί Σεν Ζερμέν άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό του ημιτελικού με τη Λειψία με όμορφη κεφαλιά του Μαρκίνιος. Ο Άνχελ Ντι Μαρία εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ απ’ τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος μεσοαμυντικός πήδηξε ανενόχλητος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας διεύρυνε το προβάδισμά της στο 42ο λεπτό. Ο Λεάντρο Παρέδες εκμεταλλεύτηκε το λάθος του γκολκίπερ της γερμανικής ομάδας, Γκουλάσι, βρήκε τον Νεϊμάρ, ο οποίος έστρωσε με εξαιρετικό τακουνάκι στον Άνχελ Ντι Μαρία που με κοντινό σουτ νίκησε τον Ούγγρο για το 0-2.

Στο 56ο λεπτό, ο Χουάν Μπερνάτ με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0 ύστερα από τη δεύτερη ασίστ του Άνχελ Ντι Μαρία στο παιχνίδι.

ΛΕΙΨΙΑ(Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Μουκιέλ, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν (83′ Όρμπαν), Ανχελίνιο, Λάιμερ(Χάλστενμπεργκ 62′), Ενκουνκού(Φόρσμπεργκ 46′), Καμπλ(Άνταμς 64′), Ντάνι Όλμο(Σικ 46′), Ζάμπιτσερ, Πόουλσεν

ΠΑΡΙ ΣΑΝ ΖΕΡΜΕΝ(Τόμας Τούχελ): Σέρχιο Ρίκο, Κερέρ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Παρέδες (Ντράξλερ 83′), Ερέρα(Βεράτι 83′), Ντι Μαρία(Σαράμπια 87′), Νεϊμάρ, Εμπαπέ(Τσούπο-Μότινγκ 86′)

MVP του αγώνα: Ο Άνχελ Ντι Μαρία ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του χθεσινού αγώνα. Με ένα γκολ και δύο ασίστ έστειλε την Παρί για πρώτη φορά σε τελικό Champions League στην ιστορία της!