ΠΑΟΚ- Μπεσίκτας 3-1: Με Τζόλη προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League!

HomeUncategorized

Με πρωταγωνιστή τον Τζόλη που πέτυχε δύο γκολ και μία ασίστ ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League επικρατώντας 3-1 της Μπεσίκτας.

ΑΕΚ-Ατρόμητος: Αλλάζει ώρα λόγω Champions League!
Covid-19 στο Final-8: Αυστηρά τα μέτρα στα ξενοδοχεία των ομάδων!
Play-Off Uefa Champions League: Ολυμπιακός – Ομόνοια (live streaming)

Ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης της β΄προκριματικής φάσης του Champions League απέναντι στην Μπεσίκτας με σκορ 3-1 ήταν ο ΠΑΟΚ. Με τον Χρήστο Τζόλη να πραγματοποιεί μια φανταστική εμφάνιση, πετυχαίνοντας δύο γκολ και βγάζοντας μια ασίστ στον Πέλκα για το τρίτο τέρμα του Δικέφαλου.

Στόχος του ΠΑΟΚ σε αυτό το παιχνίδι όπως είχε δηλώσει και ο προπονητής της ομάδας Αμπέλ Φερέιρα, ήταν να πάρει το προβάδισμα στο σκορ από νωρίς και τα κατάφερε, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό με σκορερ τον 18χρονο Τζόλη. Ο νεαρός εξτρέμ, έκανε το 1-0 με πλασέ, έπειτα από πάσα του Γιαννούλη, ο οποίος προηγουμένως είχε τροφοδοτηθεί με μία φανταστική μπαλιά από τον Σβαμπ. Μάλιστα, ο Τζόλης έτρεξε προς τον πάγκο και αφιέρωσε το γκολ στον προπονητή του.

Στη συνέχεια, η Μπεσίκτας είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι επικίνδυνος όταν έβρισκε ανοιχτό γήπεδο. Ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε να εντυπωσιάζει και στο 24ο λεπτό πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Πέλκας βρήκε τον Άκπομ στα αριστερά, ο Άγγλος πρόλαβε την μπάλα και την έβγαλε για τον Τζόλη, ο οποίος κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία τον Ντεστανόγλου.

Έξι λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε μία φανταστική αντεπίθεση, η μπάλα πήγε στον Τζόλη, ο οποίος έβγαλε την ασίστ στον Πέλκα.

Λίγο πριν το ημίχρονο, η Μπεσίκτας κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 3-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 37′ ο Λενς έβγαλε μία σέντρα από τα δεξιά, ο Λάριν βρέθηκε στην πλάτη του Βαρέλα και κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 3-1, στέλνοντας στην μπάλα στην εστία του Ζίβκοβιτς.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ παραλίγο να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ με διαφορά τριών γκολ. Ο Ουέλινγκτον ανέτρεψε τον Άκπομ μέσα στην περιοχή, ο Άγγλος ανέλαβε την εκτέλεση αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Στην ακριβώς επόμενη φάση του αγώνα, η Μπεσίκτας έφτασε πολύ κοντά στο 3-2, όμως ο Μπόιντ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Μάλιστα, στην ίδια φάση ο Ροντρίγκο τραυματίστηκε πάνω στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Μπόιντ αναγκάζοντας τον Αμπέλ Φερέιρα να το αντικαταστήσει με τον Λημνιό.

Από τα πρώτα λεπτά του β’ημιχρόνου ο Δικέφαλος βρισκόταν σε θέση άμυνας, ενώ η Μπεσίκτας ήταν εκείνη που προσπαθούσε να απειλήσει και να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Η πιο σημαντική ευκαιρία της, σημειώθηκε στο 49′ με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει το σουτ του Ενκούντου.

Όσο πέρναγε ο χρόνος, ο ΠΑΟΚ γινόταν όλο και πιο επικίνδυνος στην κόντρα επίθεση, βρίσκοντας με σχετική ευκολία τους κενούς χώρους που δημιουργούνταν. Στο 58′ μάλιστα, έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Λημνιό να σουτάρει πάνω στο Ντεστανόγλου, ενώ στι 67′ ο Τζόλης έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως ο Τούρκος τερματοφύλακας για άλλη μια φορά αποσόβησε τον κίνδυνο.

Η Μπεσίκτας συνέχισε να πιέζει για να πετύχει κάποιο τέρμα μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης, με τον Γιαλτσίν να προχωράει σε αλλαγές με σκοπό να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, όμως το πολυπόθητο για την τουρκική ομάδα γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ροδρίγο( 44′ Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84′ Ζαμπά), Πέλκας (76′ Εσίτι), Άκπομ

Μπεσίκτας (Σεργκέν Γιαλτσίν): Ντεστανόγλου, Λενς, Βίντα, Σίλβα, Ν’Σακαλά (82′ Ουμούτ Ναγίρ), Χάτσινσον, Ουισάλ, Μπόιντ (46′ Οχουζιάν), Μενσά (70′ Ντορουκχάν), Ενκούντου, Λάριν

ΓΚΟΛ: 7′,24′ Τζόλης, 30′ Πέλκας/ 37′ Λάριν

Διαιτητής: Ντανιέλε Ντοβέρι (Ιταλία)

Βοηθοί: Ματέο Πασέρι (Ιταλία), Ντάριο Σετσόνι (Ιταλία)

Επιμέλεια: Νικήτας Λαμπρόπουλος